Yıldızların cinsiyeti: Astrolojinin ve takvimlerin cinsiyetlendirilmesi
Gender of stars: Gender of astrology and calendars
  1. Tez No: 571079
  2. Yazar: ALPU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Din, Karşılaştırmalı Edebiyat, Astronomy and Space Sciences, Religion, Comparative Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada takvimlerin ve astrolojinin nasıl cinsiyetlendirildiği sorusundan hareketle takvim ve astroloji içindeki imge ve görüngülerin ne türden cinsiyetlendirilmiş olduğu incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle yazılı tarihin başladığı Mezopotamya ve günümüz Batı uygarlığının temeli olan Antik Yunan'daki takvimler incelenmiş ardından yapılan incelemeler sonucunda takvim ve bağıntılı olarak astrolojik imgelere ilişkin gerçekleştirilen cinsiyet ayrımları ortaya konmuştur. Bununla birlikte antik astrolojinin günümüzde bilinen takvimle tarihsel bir bağının olmadığı aksine gezegenler ve takımyıldızları üstünden ortaya çıktığı ortaya konmuştur. Astrolojinin temel öğelerini oluşturan takımyıldızlarına ve gezegenlere dair yapılan cinsiyetlendirme bu çalışma konuyu astrolojik bağıntılar üzerinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis is made on the basis of "how the calendars and astrology are/were gender-categorised in terms of their images. For this purpose, firstly the written history of the Mesopotamia, and the calendars of ancient Greece, (which are the basis of Western civilization) were examined and after this, the gender distinctions relating to the astrological images were revealed. However, it is shown that ancient astrology does not have a historical connection with the timetable known today, but rather it emerges from the planets and constellations. This study on the gender of the team stars and planets, which form the basic elements of astrology, explores the subject through astrological relations.