Farklı eğirme sistemlerinde üretilmiş polyester/viskon iplik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the properties of polyester/viscose yarn produced in different spinning systems
  1. Tez No: 571082
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezimizde farklı eğirme sistemleri olan ring, open-end rotor ve vortex iplikçilik sistemlerinde Ne 20/1, Ne 30/1, Ne 40/1 iplik numarasından %100 viskon, %50 viskon/%50 polyester, %100 polyester iplikler üretilerek, bu ipliklerin düzgünsüzlük, hata, tüylülük, mukavemet ve uzama özellikleri incelenmiştir. İplik kalınlaştıkça düzgünsüzlük (CVm%) değerinin azaldığı görülmektedir. Karışımda PES oranı artıkça düzgünsüzlük değerinin arttığı görülmektedir. Eğirme sistemleri karşılaştırıldığında ring ve vortex eğirme sistemlerinde üretilen ipliğin düzgünsüzlük değerinin open-end rotor eğirme sistemine göre daha az olduğu görülmektedir. İplik kalınlaştıkça kopma uzaması % değerinin arttığı görülmektedir. İplik karışımında PES oranı arttıkça kopma uzaması % değeri azalmaktadır. Eğirme sistemleri karşılaştırıldığında ring ve vorteks eğirme sistemlerinde üretilen ipliklerin kopma uzaması % değerlerinin open-end rotora göre üretilen ipliklerden daha yüksek olduğu görülmektedir. İplik numarasının mukavemet/Rkm (kgf¬*Nm) değerinde çok etkili olmadığı görülmektedir. Karışımda PES oranı arttıkça mukavemet/Rkm değerinin arttığı görülmektedir. İplik eğirme sistemleri karşılaştırıldığında ring eğirme sistmelerinde üretilen ipliklerin mukavemet/Rkm değerlerinin open-end rotor ve vortex eğirme sistemlerinde üretilen ipliklerden daha yüksek olduğu görülmektedir. İpliğin mukavemet değerinde iplik numarasına nazaran iplik karışım oranının ve iplik eğirme yönteminin daha etkili olduğu görülmektedir. İplik kalınlaştıkça tüylülüğün azaldığı görülmektedir. Karışımda PES oranı arttıkça tüylülük artmaktadır. Eğirme sistemleri karşılaştırıldığında ring ve open-end rotor sistemlerinde üretilen ipliklerin tüylülük değerlerinin vortex'e göre daha fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
We have examined Unevenness, imperfections, hairiness, tenacity, elongation values of the yarns, which are 100% viscose, 50% viscose, 50% polyester, 100% polyester produced in different spinning systems, ring, open-end rotor and vortex, with yarn numbers Ne 20/1, Ne 30/1, Ne 40/1.As the yarn becomes thicker, it is seen that the value of unevenness (CVm%) decreases. As the PES ratio increases, the unevennes value increases. When spinning systems are compared, it is seen that the unevenness of yarn produced in ring and vortex spinning systems is less than the open-end rotor spinning system. As the yarn becomes thicker, the breaking elongation % increases. As the PES ratio increases in the mixture, the breaking elongation % decreases. When spinning systems are compared, it is seen that the breaking elongation % values of the yarns produced in ring and vortex spinning systems are higher than the yarns produced according to the open-end rotor system. It is seen that the yarn count is not very effective at strength / Rkm (kgf * Nm) value. It is seen that as the PES ratio increases in the blend, the strength / Rkm increases. When the spinning systems are compared, it is seen that the strength / Rkm values of the yarns produced in ring spinning systems are higher than the yarns produced in the open-end rotor and vortex spinning systems. As the yarn becomes thicker, hairiness decreases. As the PES ratio increases in the blend, hairiness increases. When the spinning systems are compared, it is seen that the hairiness values of the yarns produced in the ring and openend systems are higher than the vortex.