Pediatri hemşirelerinin mesleki değerler ve profesyonel davranışların incelenmesi
Investigated of professional values and professional behavior of pediatric nurses
- Tez No: 571091
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mesleki değerler hemĢirelerin; meslektaĢları, hasta ve hasta yakınları, diğer meslek üyeleri ile olan iliĢkilerine ve mesleki uygulamalarına rehberlik eden ilke, düĢünce ve inançlar olarak tanımlanabilir. Değerler davranıĢların altında yatan en önemli itici güçtür. Mesleki değerler mesleki davranıĢların oluĢturulmasında itici bir güç olarak önem taĢır. Bu çalıĢma pediatri hemĢirelerinin mesleki değerler ve profesyonel davranıĢların incelenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı türdeki bu araĢtırmanın örneklemini Konya il merkezinde bulunan kamu hastanelerinin pediatri kliniklerinde çalıĢan pediatri hemĢireleri oluĢturmuĢtur (n:295). AraĢtırmanın verileri; KiĢisel Bilgi Formu, HemĢirelerin Mesleki Değerler Ölçeği (HMDÖ-R) ve HemĢirelikte Profesyonelliğe ĠliĢkin DavranıĢsal Envanter (HPDE) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde; t testi, Mann Whitney U testi, Kolmogorov-Smirnow testi, Kruskal Wallis testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Professional values can be defined as the principles, thoughts and beliefs that guide the relationships and professional practices of nurses with colleagues, patients and patient relatives, other professional members. Values are the most important driving force underlying behaviors. Professional values are important as a driving force in the creation of professional behaviors. This study was conducted for the purpose of examining the professional values and professional behavior of pediatric nurses. The sample of this descriptive study consisted of pediatric nurses working in pediatrics clinics of public hospitals in Konya city center (n:295). The data were collected by using the Personal Information Form, the Nurses' Professional Values Scale (NPVS-R) and the Behavioral Inventory of Professionalism in Nursing (HPDE). In the analysis of the data; t test, Mann Whitney U test, Kolmogorov-Smirnow test, Kruskal Wallis test, correlation analysis and regression analysis were used.