Hydrophilinae (Coleoptera: Hydrophilidae) alt familyasına ait bazı böcek türlerinden elde edilecek protein ekstraktlarının anti kanser özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of anti-cancer properties of protein extracts obtained from some insect species of Hydrophilinae subfamily (Coleoptera: Hydrophilidae)
- Tez No: 571132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Zooloji, Biochemistry, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalıĢmada hydrophilinae (Coleoptera: Hydrophilidae) Alt Familyasının Hydrochara dichroma ve Hydrophilus piceus türlerinin protein özütlerinin elde edilmesi yolunda hareket edilmiĢtir. Elde edilen Protein miktarları Bradford yöntemi ile hesaplanmıĢ ve Hydrochara dichroma türünün absorbans değeri 0,4144 mg iken, Hydrophilus piceus türünün ise absorbans değeri 0,3411mg. olarak belirlenmiĢtir. Hazırlanan bu örnekler hücre kültürüne alınarak prostat kanser hattı hücrelerinde (PC3) WST-1 ile hücre canlılık testi yapılmıĢtır. Test sonucu incelendiğinde çalıĢılan iki tür içinde protein ekstrelerinin hücre inhibisyonun'da düĢmeye sebebiyet verdiği gözlemlenmiĢtir. En yüksek hücre inhibisyonu 1000 mg/ml böcek protein ekstraktı eklenmiĢ örneklerde gözlemlenmiĢtir. Daha sonra etkin doz bulunmuĢ olup western blot tekniği ile protein ürünlerine bakılmıĢtır. Bu çalıĢmanın sonucu olarak diyebiliriz ki western blot tekniğinde böcek proteinlerinin hücre ölümünü sağlayacak olan proteinlerin üretimini desteklediği görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to obtain protein extracts of Hydrochara dichroma and Hydrophilus piceus from HYDROPHİLİNAE (COLEOPTERA: Hydrophilidae). The amount of protein obtained was calculated by Bradford method and the absorbance value of Hydrochara dichroma was 0.4144 mg, while the absorbance value of Hydrophilus piceus was 0.3411mg. as determined. Cell viability test was performed with WST-1 in prostate cancer line cells (PC3). When the test result was examined, it was observed that protein extracts caused decrease in cell inhibition in the two species studied. The highest cell inhibition was observed in samples with 1000 mg / ml insect protein extract added. Then the effective dose was found and protein products were examined by western blot technique. As a result of this study, we can say that the western blot technique has been shown to support the production of insect proteins that will enable cell death.