Genetik olarak geliştirilmiş nazilli gossipolsüz (bezsiz) pamuk çiğiti ve soğuk sıkım küspesinin besin madde kompozisyonu ve gossipol düzeyi
Nutritional composition and gossypol level of genetically-improved the nazilli glandless cotton seed, and cold expeller cotton seed meal
  1. Tez No: 571133
  2. Yazar: ALİ CANİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, kabuklu ve kabuksuz bezsiz pamuk tohumu (PT, Gossipolsüz Nazilli çeşidi) ve bu tohumların soğuk sıkım işleminden geçirilerek elde edilen kabuklu ve kabuksuz pamuk tohumu küspesinin (PTK) besin madde kompozisyonu ve gossipol düzeylerini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Yapılan besin madde analizlerinde kuru madde (KM) esasına göre kabuklu ve kabuksuz PT için KM; ham protein (HP), ham yağ (HY), ham selüloz (HS), ham kül (HK) ve azotsuz öz madde (NÖM) oranları sırasıyla %94,79 ve %96,65; %26,73 ve %40,05; %23,25 ve %37,13; %17,65 ve %2,28; %4,13 ve %4,75; %23,03 ve %12,45; PTK için sırasıyla %94,77 ve %94,99; %33,24 ve% 42,09; %25,39 ve %32,36; %13,94 ve %7,78; %4,65 ve %5,02; %17,55 ve %7,74 olarak bulunmuştur. KM esasına göre kabuksuz PT; HP (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutrient composition and gossypol levels of glandless cottonseed with and without shells and cottonseed meal obtained by cold squeezing of the seed with and without shells (glandless Nazilli variety). In nutrient analyzes, according to the dry matter fed basis (DM), DM, crude protein (HP), crude fat (CF), crude cellulose (CC), ash and nitrogen free extract (NFE) levels for corticated and decorticated cotton were 94.79% and 96.65%, 26.73% and 40.05%; 23.25% and 37.13%; 17.65% and 2.28%; 4.13% and 4.75%; 23.03% and 12.45%; for corticated and decorticated cottonseed meal were 94.77% and 94.99%; 33.24% and 42.09%; 25.39% and 32.36%; 13.94% and 7.78%; 4.65% and 5.02%; 17.55% and 7.74% respectively. Decorticated cotton seed (kernel) on DM basis; CP (P 0.05).