Farklı yem formları ile yemlenen etlik piliçlerde farklı grit kaynaklarının serbest seçmeli uygulanmasının performans, karkas özellikleri ve körbağırsak e. coli sayısı üzerine etkileri
The effects of free-choice feeding of different grit sources on performance, slaughter and caecal E. coli count in broiler chickens fed with different feed forms
- Tez No: 571160
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada farklı yem formları (toz- pelet) ile yemlenen etlik piliçlerde farklı grit kaynaklarının (mermer grit, granit grit) serbest seçmeli uygulanmasının performans, kesim, sindirim sistemi ve körbağırsak E. coli sayısı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada günlük yaştaki 360 adet Ross 308 etlik erkek civcivler kullanılmıştır. Hayvanlar 2 (yem formu- toz-pelet) x 3 (kontrol-granit grit- mermer grit) faktöriyel deneme desenine göre benzer canlı ağırlıkta her birinde 10 hayvan bulunan 6 tekerrürlü gruba ayrılmıştır. Denemede yem, su serbest (ad libitum), gritler ise (granit grit-mermer grit) serbest seçmeli olarak her bölmede sunulmuştur. Pelet yemle yemleme etlik piliçlerin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem tüketimlerini toz yeme göre artırmış yemden yararlanma oranını ise iyileştirmiştir P0.05). Mermer grit seçimi yem tüketimini olumsuz etkilemiştir (P>0.01). Pelet yemle beslenen grubun toplam mermer grit tüketimi toz yemle beslenenlerden daha yüksek olmuştur (P0.05). Pelet yemle beslenen grubunun karkas randımanı toz yemle beslenenlerden daha yüksek olurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of free-choice feeding of different grit sources (marble grit, granite grit) on performance, carcass, digestive system and caecal E. coli in broiler chickens fed with different feed form (mash-pellet). A total of 360 Ross 308 male broiler chicks were randomly assigned in a 2 x 3 factorial arrangement, according to the following factors: 2 types of feed form (mash or pellet) and 3 grit treatments (none, granite grit or marble grit), with a total of six treatments with six replicates of 10 birds each. In the experiment, feed, water-free (ad libitum) and grit (granite grit-marble grit) were given as free choice in each pen. The pellet feed improved the live weight, live weight gain and feed intake compared to mash feed and improved feed conversion ratio (P0.05). Selection of marble grit had a negative effect on feed intake (P>0.01). The total marble grit consumption of the group fed the pellet feed was higher than that fed with mash feed (P0.05). The carcass yield of the pellet group was higher than those fed with mash feed (P0.05). Edible internal organ weight was higher in mash feed group compared to pellet feed group. Gizzard weight was higher in mash feed group compared to pellet feeding (P0.05).