Yüksek karbonlu çelik tel çekiminde işlem parametre etkilerinin araştırılması
Investigation of process parameter effects in high carbon steel wire drawing
- Tez No: 571189
- Danışmanlar: DOÇ. EYYUP GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kablo, halat, yatak yayı, endüstriyel yaylar, inşaat demirleri gibi yapı ve imalat sektörlerinde pek çok alanda kullanılan çelik teller hadde adı verilen konik kalıplardan geçerek istenilen çapa düşürülür. Çelik tellerin çekimi esnasında seçilen hammaddeden uygun parametrelerin sağlanmasına, yüzey hazırlama işleminden oluşan mekanik etkileşime kadar pek çok etken beraberinde bazı problemleri de doğurmaktadır. Bu problemlere neden olan ana başlıklardan en etkin olanları hammaddenin içeriği (çeliğin ihtiva ettiği karbon ve diğer elementlerin miktarı), hammaddenin çekim öncesi yüzey hazırlığı, çekim hızı, kullanılan kafa sayısı ve redüksiyon oranları, sıcaklık faktörü, mukavemet faktörü, hadde seçimi ve sabun seçimidir. Buna karşın tel çekme proses parametreleri halen tam anlamıyla belirlenmiş değildir [1]. Bu çalışmada belirtilen konularla ilgili yapılan çalışmalar incelenerek derlenmiş ve değinilen konulardan bazıları ile ilgili deneysel çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cable, rope, bearing springs, industrial springs, steel bars used in many areas of construction and manufacturing sectors such as rebar are passed through conical molds called drawing dies to the desired diameter. During the drawing of steel wires, from raw material selected to providing appropriate parameters, from surface preparation to mechanical interaction, many factors cause some problems. The most effective ones that cause these problems are the content of the raw material (the amount of carbon and other elements contained in the steel), the surface preparation of the raw material before drafting, the drafting speed, the number of heads and reduction ratios, temperature factor, strength factor, roll selection and soap selection. However, wire drawing process parameters are still not fully defined. In this study, the studies related to the subjects mentioned are examined and compiled and experimental studies related to some of the subjects mentioned are included [1]. In this study, the studies related to the subjects mentioned are examined and compiled and experimental studies related to some of the subjects mentioned are included.