İçerik paylaşım sitelerindeki reklamlara yönelik tüketici tepkileri: Youtube örneği
Consumer responses to ads on content sharing sites: Youtube example
- Tez No: 571203
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde sosyal medyanın en çok kullanılan ürünlerinden bir tanesi içerik paylaşım sitelerindeki video içeriklerdir. Kullanıcıların sayısı gün geçtikçe artmakta ve YouTube, pazarlama açısından firmaların ilgisini çekmektedir. Pazarlamacılar reklamın etkili olması için tüketicilere daha yakın olan ve takipçi sayısı yüksek olan YouTuberlar ile işbirliği yapmaktadırlar. Firmaların YouTuberlar ile yaptıkları işbirliği, firma ve tüketici arasındaki iletişiminin yeni bir biçimini oluşturmakta ve etkili pazarlama aracı olarak yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, firmalar ile işbirliği sonucunda YouTuberların kendi kanallarında paylaştıkları ürün reklamlarını içeren videolara yönelik genç tüketicilerin tepkilerini belirlemektir. Bu araştırmanın ikincil amacı, söz konusu YouTuberlar tarafından üretilen videoların ürünleri tanıtmak için kullanabilen iyi bir pazarlama aracı olup olmadığını görmektir. Bu çalışmada, öncelikle tüketici davranışı kavramı tanımlanmıştır. Daha sonra sosyal medya ve sosyal medyada reklam kavramları ele alınıp YouTube'daki reklama ilişkin temel kavramlar detaylandırılmıştır. Son olarak da genç tüketicilerin davranışsal niyetlerinin YouTuberın paylaştığı videodaki ürün içeriğine yönelik algı ve tutumlarından ve YouTuberın kendisine yönelik algı ve tutumlarından etkilenmesi, bunun yanı sıra katılımcıların davranışsal niyetlerinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği anket yöntemiyle araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, katılımcıların davranışsal niyetlerinin gösterilen videodaki ürün içeriğine yönelik algılanan güvenilirlik ve algılanan etki, bunun yanı sıra YouTuberın kendisine yönelik algı ve tutumlarından etkilendiği tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların davranışsal niyetlerinin yaş ve eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most frequently used social networking products is video content on content sharing sites. The number of users is growing day by day, and YouTube is attracting the attention of companies in terms of marketing. For advertising to be effective, marketers work with YouTubers, who are closer to consumers and have a large number of subscribers. Cooperation with YouTubers is a new form of communication between the company and the consumer and it is becoming a widespread and effective marketing tool. The main objective of this study is to determine the reaction of young consumers to videos containing advertisements of products posted on YouTubers channels as a result of cooperation with firms. The secondary goal of this study is to find out whether the videos created by YouTubers are a good marketing tool that can be used to promote products. In this study, firstly, the term“consumer behavior”was defined. Also it was defined such terms as social media and advertising on social media, and described in detail the basic concepts of advertising on YouTube. Finally, by questioning, the influence of the perception and attitude to the product content shown in the video on the behavioral intentions of young consumers was investigated. Then an analysis was made of the influence of perception and attitude towards the YouTuber itself. It was also considered whether there are differences between the behavioral intentions of the respondent groups on demographic grounds. As a result of this study, it was determined that participants' behavioral intentions are influenced by the perceived reliability and perceived influence of the product content in the video, as well as the perception and attitude towards YouTuber itself. In addition, it was found that the behavioral intentions of the participants varied depending on the age and level of education.