Türkiye'de yoksulluk ve 2000 yılı sonrası transfer harcamalarının yoksulluk üzerindeki etkisi
Poverty in Turkey and the effect of transfer expenditures on poverty since 2000
- Tez No: 571204
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL RAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de yoksulluk ve 2000 yılı sonrası transfer harcamalarının yoksulluk üzerine etkilerini incelemektir. Bu nedenle de TÜİK' in bazı verileri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kurumlarının çalışmaları üzerinde durulmuştur. Yapılan bu inceleme ile Türkiye'de uygulanmakta olan yoksullukla mücadele kapsamındaki uygulamaların, yoksulluğu azaltma yönünde etkisinin olduğunu görebilmekteyiz. 2000 yılından günümüze kadar olan verileri incelediğimizde gelir dağılımında olumlu gelişmeler olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de yoksullukla mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının uyguladığı sosyal yardım politikalarının etkili bir yer tuttuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine poverty and the effect of transfer expenditure on poverty in Turkey after 2000. For that reason, some data of TSI and the works of Ministry of Family and Social Policies, Ministry of National Education, Higher Education Student Loans and Dormitories and Directorate General of Foundations were emphasized. With this research, we can see the impact on poverty reduction that the scope of application of the struggle against poverty in Turkey. When we look at the data from 2000 to the present, it has been determined that there are positive developments in income distribution. It has been observed that the social assistance policies implemented by public institutions and establishments have an effective place in the struggle against poverty in Turkey.