Nuri Bilge Ceylan sinemasında taşra ve sıkıntı
In the films of Nuri Bilge Ceylan the countryside and the boredom
- Tez No: 571223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOY PAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, Nuri Bilge Ceylan filmlerinin analizi yoluyla, taşra ve sıkıntı kavramları ele alınmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle Türkiye'de taşra kavramı, merkezle olan ilişkisi, geçtiği tarihsel süreç incelenmekte, yanısıra taşranın kentleşme ve modernleşme ile bağı sorgulanmaktadır. Ardından, sıkıntı kavramının ne olduğu, psikoloji ve felsefe gibi farklı disiplinlerde nasıl ele alındığı ortaya konmaya çalışılmakta, bu yolla taşra ile nasıl özdeşleştiği ve modernleşme ile nasıl bir bağı olduğu sorularına cevap aranmaktadır. Son olarak, Nuri Bilge Ceylan'ın Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002) ve Ahlat Ağacı (2018) filmleri analiz edilerek, çalışmanın merkezinde bulunan taşra ve sıkıntı kavramlarına dair farklı pencerelerin aralanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, concepts of the countryside and the boredom are investigated by the analysis of Nuri Bilge Ceylan films. Accordingly, at first, the concept of the countryside in Turkey, its relationship with the center and its historical process are elaborated. Also the relationship between the countryside, urbanization and modernization is questioned. Subsequently, what exactly is boredom and how it is evaluated in psychology and philosophy are explained, thus the answers of these two questions are sought: how the concept of boredom has been identified with the countryside and what kind of connection is found between boredom and modernization. So these four films of Nuri Bilge Ceylan are analysed in this study: The Small Town (1997), Clouds of May (1999), Distant (2002) and The Wild Pear Tree (2018)