Gerçekçilik olgusu ekseninde kırsal ve kentsel mekânın yeniden inşası: Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan sineması örneği
Reconstruction of rural and urban space within the context phenomenon of realism: Sample of Zeki Demirkubuz and Nuri Bilge Ceylan cinema
- Tez No: 848016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Türk Sineması'nda kent ve taşra mekânının sinema filmlerinde temsil ediliş biçimi 2000'li yılların öncesine kadar benzer formlarda yeniden üretilmiştir. Ancak 2000'li yıllardan sonra sinemadaki mekân algısı ve mekânın yeniden üretim biçimi değişmeye başlamıştır. Bu değişimin ve gerçekçilik ekseninde üretilen filmsel mekânların öncü yönetmenlerinden bazıları Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz'dur. Bu tez çalışmasında her iki yönetmenin filmsel mekânı filmlerinde nasıl inşa ettikleri incelenmiştir. Bu bağlamda Nuri Bilge Ceylan'ın Koza (1995), Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002), İklimler (2006), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu'da (2011), Kış Uykusu (2014), Ahlat Ağacı (2018) ve Zeki Demirkubuz'un C Blok (1994), Masumiyet (1997), Üçüncü Sayfa (1999), Yazgı (2001), İtiraf (2001), Bekleme Odası (2003), Kader (2006), Kıskanmak (2009), Yeraltı (2011), Bulantı (2015), Kor (2016) filmleri göstergebilimsel araştırma yöntemi ile analiz edilmiş olup her iki yönetmenin filmlerindeki mekânsal ve kültürel unsurlar kent ve taşra bağlamında ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The way urban and rural spaces were represented in films in Turkish Cinema was reproduced in similar forms until 2000s. However, after the 2000s, the perception of space in cinema and the way space is recreated have started to change. Some of the pioneering directors of this change and the cinematic spaces produced within the axis of realism are Nuri Bilge Ceylan and Zeki Demirkubuz. This thesis examines how both directors construct filmic space in their films.. In this context, Nuri Bilge Ceylan's films including Koza (1995), Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002), İklimler (2006), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu'da (2011), Kış Uykusu (2014) and Ahlat Ağacı (2018) and Zeki Demirkubuz's films consisting of C Blok (1994), Masumiyet (1997), Üçüncü Sayfa (1999), Yazgı (2001), İtiraf (2001), Bekleme Odası (2003), Kader (2006), Kıskanmak (2009), Yeraltı (2011), Bulantı (2015) and Kor (2016) were analyzed by using the semiotic research method. The spatial and cultural elements in the films of both directors were tried to be explained in the context of urban and rural areas.