Suriyeli sığınmacıların dini sosyalleşmesi Kilis örneği
Religious socialization of Syrian asylum Ki̇li̇s example
- Tez No: 571305
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, 2011 yılından bugüne Suriye'nin sonu gelmez bir iç savaşın içine girmesiyle Suriyelilerin Kilis'e göç etme hadisesiyle başlayan sosyokültürel ortamda sosyalleşen sığınmacıların dini sosyalleşme süreçlerini etkileyen etmenlerin ve araçların araştırıldığı bir saha araştırmasıdır. Göç sürecinde sığınmacıların dini sosyalleşmelerinde etkili olan aile, sosyal çevreleri, dini eğitim kurumları ve yeni bir dini sosyalleşme aracı olarak sosyal medya önemli birer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ele alınan bu çalışmada Kilis'te bulunan sığınmacıların göç ettikleri günden bugüne yaşadıkları dini sosyalleşme olgusu ve süreçleri incelenmiştir. Ayrıca bu süreçte göç öncesi ve sonrası dini hayatları 'dindarlık' çerçevesinde yorumlanmıştır. Nitel yöntem ve anlayıcı yaklaşımla yapılandırılan bu araştırma, sığınmacıların Kilis'e göç sonrası dini sosyalleşmelerini nasıl anlamlandırdığının ve yorumlandığının keşfini kapsamaktadır. Bu kapsamda sığınmacılarla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, problemi, amacı, sınırlıkları tanımlanmıştır. Araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümünde göç ve göçe bağlı ortaya çıkan terimler, göç kuramları, göçün itici ve çekici faktörleriyle beraber dini sosyalleşme araçları teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise teorik bilgiler ışığında bulgular analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a field research that investigates the factors and tools affecting the process of religious socialization of asylum who socialized in the sociocultural envoriment that started with Syrian migration to Kilis after Syria entered an endless civil war since 2011. The family, social environment, religious educational institutions and social media as a new religious socialization tool, which are influential in the socialization of asylum seekers during the migration process, appear as important elements. In this study, the phenomenon and processes of religious socialization that the aslyum in Kilis have experienced since the day of their migration have been examined. In addition, pre-and post-migration religious lives were interpreted within the framework of piety. This research, structured with a qualitative method and a verstehende (interpretive) approach, involves the exploratory of how asylum seekers make sense of and interpret the religious socialization after Kilis. In this context, in-depth interviews were conducted with asylum seekers. The study consists of two parts. İn the introduction, subject of research, problem, purpose, importance, limitations of the research are defined. In the first chapter, migration and migration theories, pull and push factors of migration with the tools of religious socialization were examined theoretically. In the second chapter, the findings were analyzed and interpreted in the light of theoretical knowledge.