p-fenilen bis(glioksim) ve metal komplekslerinin sentezi
The synthesise of p-phenylene bis(glyoxime) and their metals complexes
  1. Tez No: 57133
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ABSTRAKT Doktora Tezi p-FENİLENBİS(GLİOKSİM) VE METAL KOMPLEKSLERİ SENTEZİ Mehmet Ali ÖZLER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İbrahim KARATAŞ 1995, Sayfa: 62 Jüri: Prof. Dr. Basri ATASOY Doç. Dr. Mehmet SEZGİN Bu çalışmada, 1,4-diasetilbenzenden çıkılarak a-keto oksim, tetraoksim ve bunların aminlerle türevleri elde edilip geçiş metalleriyle kompleksleri hazırlandı ve yapılan incelendi. Bunun için sırasıyla l-izonitrosoasetil-4- asetilbenzen, diizonitrosoasetil-l-4-benzen, izonitrosoasetil-p-fenilenglioksim ve p-fenilenbis(glioksim) sentezlendi. Aynca bu bileşiklerden diizonitroso-1,4- asetilbenzen ile hidrazin hidrat ve fenil Wdrazinin kondensasyonundan oksim türevleri elde edildi. Yine izomtrosoasetü-p-fenilenglioksim klorlanarak oksim türevleri sentezlendi. Sentezlerde, l-izonitrosoasetil-4-asetilbenzen ve diizonitrosoasetil-l-4-benzen için literatür bilgileri kuUanılırken, literatürde rastlanılmayan diğer oksim ve türevleri için benzer çalışmalardan faydalanıldı. Elde edilen oksim türevlerinin Ni(ü), Cu(H), Co(II) polimerik kompleksleri elde edildi. Oksimlerin ve komplekslerinin yapılan FT-IR, iH-NMR spektrumlan ve elementel analiz teknikleri kullanılarak aydınlatılmaya çalışıldı. Elde edilen bileşiklerden diizonitrosoasetil-p-benzen ve izonitrosoasetü-p-fenüenghoksimin Co(II) kompleksleri oktahedral, diğer bütün oksim ve türevlerinin Cu(ü), Ni(II) ve Co(II) kompleksleri kare düzlem yapıda olduğu tesbit edildi. ANAHTAR KELİMELER: Keto oksim, Hidrazo oksim, Dioksim Ni(II), Co(II), Cu(II) Kompleksleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE SYNTHESISE of p-PHENYLENE BIS(GLYOXIME) and THEIR METALS COMPLEXES Mehmet Ali ÖZLER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ibrahim KARATAŞ 1995, Page: 62 Jurry: Prof. Dr. Basri ATASOY Doç. Dr. Mehmet SEZGİN In this study, a-ketooxime, tetraoxime and their derivatives with amines and complexes with transition metals were prepared though the reaction of 1,4-diacetyl benzene, for this aim l-isonitrosoacetyl-4-acetylbenzene, diisonitrosoacetyl-l,4-benzene, isonitrosoacetyl-p-phenyleneglyoxime and p- phenylenebis(glyoxime) were synthesized. In addition, the oxime derivatives were obtained by the condensation of hydrazine hydrate and phenyl hydrazine with diisonitroso-l,4-acetylbenzene from the synthesized compounds. Also, the oxime derivatives were synthesized by chlorination of isonitrosoacetyl-p- phenylene glyoxime for the synthesis of l-isonitrosoacetyl-4-acetylbenzene and diisonitrosoacetyl-l,4-benzene were prepared follows the published methods and for other compounds similar works on the literature were followed. The Ni(IT), Cu(II) and Co(IT) polymeric complexes of the oxime derivatives were also synthesized and their structures were characterised by IR and 1H-NMR spectrometer and elemental analysis techniques. The Co(II) complex of diisomtrosoacetyl-l,4-benzen and isonitrosoacetyl-p-phenyleneglyoxime are octahedral and their comlexes are square planar structure. KEY WORDS: Ketooxime, Hydrazo oxime, dioxime Co(II), Cu(H), Ni(TI) Complexes