Karadeniz kemençesi üzerine bir araştırma
A study about The Black Sea kemençe
  1. Tez No: 571338
  2. Yazar: ÖZGÜÇ GEDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN FİLİZ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı Karadeniz kemençesinin genel durumunun, tarihsel, kültürel ve teknik açıdan incelenmesidir. Bu amaçla, öncelikle konuya ilişkin literatür taraması yapılmış, yurt içi ve yurt dışındaki uzmanlar, imalat ve çalım ustaları ile görüşmeler yapılarak detaylı bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Türkiye'de Karadeniz kemençesinin yapım çeşitleri, yöresel farklılıkları ve kullanılan ağaçlara ilişkin teknik düzeyde bilgiler kaydedilmiştir. Bu veriler ışığında Karadeniz kemençesinin durumu analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the Black Sea kemençe's historical, cultural and technical aspect. For this purpose, domestic and international scientists, musicians and masters have been interviewed about the instrument and its origins. The geographical region, the parts of the instrument, and the kinds of tunes, tuning and playing attitudes are explained. Technical data on construction varieties and woods that are used are explained. By the conclusion of this study, the situation of the Black Sea kemençe tried to be analyzed.