Effects of parameters on flash welding using a magnetically controlled arc
Döner arklı yakma alın kaynağında parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 571374
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yakma alın kaynağı; yüksek kaynak mukavemeti, özel olarak yüzey hazırlığı gerektirmemesi, yüksek üretim hızı, farklı metallerin kaynaklanabilirliği, .. gibi çeşitli özellikleri sayesinde pek çok uygulamada direnç alın kaynağının yerini almaktadır. İşlem kaynak edilecek parçaların makinaya bağlanması ve bir biriyle hafif temasa getirilmesiyle baslar. Daha sonra parçalardan geçirilen akım temas halindeki yüzeyler arasında bir ark oluşturur. Böylece, ergime sıcaklığına ulaşan parçalara bir baskı kuvvetinin uygulanmasıyla ergimiş metal dışarı atılıp hemen ardındaki plastik bölgede birleşme sağlanır. Yapılan çalışmada işlemin ısıtma safhasında oluşturulan ark dıştan uygulanan bir magnetik alanın etkisiyle döndürülerek boru şeklindeki iş parçalarının kaynak edilecek yüzeylerinde uniform bir ısıtma elde edilmesi amaçlanmıştır. Farklı enerji girdilerinin ve baskı kuvvetlerinin kullanılmasıyla elde edilen bağlantılar mekanik ve metalografik olarak test edilmiştir. Sonuç olarak söz konusu malzemelerin kaynağı için optimum parametreler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Flash welding is used more than upset welding because of greater weld strength, no need for special preparation of weld surface, lower power demand with less power consumption, faster speed and smaller upset, and less heat in the work since mostheat appears at the interface. It is possible to weld dissimilar metals of widely differing melting points since flashing may be continued until both metals have reached their individual fusing temperatures. In this process the parts are brought together lightly with current flowing, and then separated slightly; a flashing action is created at the interface. This heats them to their fusion temperature and permits the pressure which is then applied to force the fused areas together and form the weld. In this study, the arc, which is initiated at the heating phase was rotated along the surfaces of the tubes to be welded by means of an external magnetic field to supply a uniform heating. The joints produced by the application of different welding heats and upset forces were mechanically tested and also examined under light-microscope. As a result, optimum parameters for flash welding of thin walled tubes were obtained.