Spinal anestezide kullanılan bupivakain ve levobupivakain'in qt dispersiyonuna olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of bupivacaine and levobupivacaine on qt dispersion in spinal anesthesia
  1. Tez No: 571401
  2. Yazar: VELİ FAHRİ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM CUVAŞ İKEDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamız hastane etik kurulundan izin alındıktan sonra, çift kör ve randomize olarak yapıldı. Spinal anestezide kullanılan bupivakain ve levobupivakain hemodinamik parametreler, QTc, QTd ve QTcd açısından karşılaştırıldı. Grup I: Bupivakain grubu; n:20 Grup II: Levobupivakain grubu; n:20 Çalışmamıza premedikasyon yapılmamış, ASA I-II hastalar dahil edildi. Kardiyak bir hastalık mevcudiyeti, EKG'de aritmi saptanması, QT intervalini etkileyen ilaç kullanımı, elektrolit dengesizliği, alkol ve sigara kullanımı, DM, rutin biyokimyasında ve hemogramında bozukluk olanlar, zor entübasyon düşünülen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların dermografik verilerindeki yaş ve boyun, iki grup arasındaki farkı klinik olarak önemli değildir. Elektrolit değerleri normal sınırlardadır. Bupivakain grubunda levobupivakain grubuna ve başlangıç periyoduna göre, spinal bloğun T4 seviyesine çıktığı ve bloğun oturduğu zamana denk gelen, istatistiksel olarak anlamlı olan bir QTc uzaması saptanmıştır. Grupların kendi içlerinde de başlangıç periyoduna göre istatistiksel olarak anlamlı olan ve bupivakain grubu aleyhine olan QTc uzaması saptanmıştır. Ayrıca hiçbir hastada perioperatif aritmi ve iskemi saptanmamıştır. SAB, DAB ve OAB' lar incelendiğinde sadece DAB' ta 6. periyodunda levobupivakain grubunda, bupivakain grubu ve başlangıç periyoduna göre anlamlı bir azalma saptanmıştır. Hastalarımızın kalp hızları incelendiğinde gruplar arasında 1., 3., 4., 5., 6., 7. periyotlarda başlangıç periyoduna göre anlamlı fark bulundu. Bu fark; başlangıç periyoduna göre bupivakain grubunda azalma, levobupivakain grubunda artma olarak saptanmıştır. Sonuç olarak; Bupivakain grubunda başlangıç periyoduna ve levobupivakain grubuna göre, bloğun oturmaya başladığı dönemlerde aritmi insidansında bir artma saptanmıştır ( QTc' de olan uzama ). Biz bunu bupivakainin kardiyotoksik potansiyeline bağlamaktayız. Bizce kardiyak şikayeti olan ve / veya ilaç kullanan hastalarda bupivakain yerine, levobupivakain tercih edilmesi ile aritmiye eğilimin azalmış olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was conducted in a double-blind and randomized manner after obtaining permission from the hospital ethics committee. Hemodynamic parameters of bupivacaine and levobupivacaine used in spinal anesthesia were compared in terms of QTc, QTd and QTcd. Group I: Bupivacaine group; N \u003d 20 Group II: Levobupivacaine group; N \u003d 20 ASA I-II patients without premedication were included in the study. The presence of a cardiac disease, ECG arrhythmia, drug use affecting QT interval, electrolyte imbalance, alcohol and cigarette smoking, DM, impaired routine biochemistry and hemogram, difficult intubation were excluded. The difference between the two groups in terms of age and neck in the dermographic data of the patients is not clinically important. Electrolyte values ​​are within normal limits. In the bupivacaine group, a statistically significant QTc elongation was detected, corresponding to the time the spinal block reached T4 level and the time the block settled, relative to the levobupivacaine group and the initial period. In groups, QTc prolongation was found to be statistically significant compared to the initial period and against the bupivacaine group. In addition, none of the patients had perioperative arrhythmia and ischemia. When SAB, DAB and MAPs were examined, a significant decrease was found in the levobupivacaine group only in the 6th period compared to the bupivacaine group and the initial period. When the heart rates of our patients were examined, a significant difference was found between the groups in the 1st, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th periods compared to the initial period. This difference; The decrease in the bupivacaine group and the increase in the levobupivacaine group compared to the initial period. As a result; In the bupivacaine group, an increase in the incidence of arrhythmias was detected (QTc prolongation) compared to the baseline and levobupivacaine group, at the time the block began to sit. We attribute this to the cardiotoxic potential of bupivacaine. We think that the tendency to arrhythmia may be reduced by using levobupivacaine instead of bupivacaine in patients with cardiac complaints and / or medication.