Azot ve potasyum gübrelemesi, farklı örtü materyalleri ve yer faktörünün kültür mantarı (agaricus bisporus (lge) sıng.) verim ve kalitesine etkileri
- Tez No: 57141
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi AZOT VE POTASYUM GÜBRELEMESİ, FARKLI ÖRTÜ MATERYALLERİ VE YER FAKTÖRÜNÜN KÜLTÜR MANTARI (AGARICUS BISPORUS (LGE.) SING.) VERİM VE KALİTESİNE ETKİLERİ Hülya IMIRGI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI 1996,Sayfa : 36 Jüri : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Yrd. Doç. Dr. Celaleddin ÖZTÜRK Bu çalışmada farklı örtü materyallerinin azot ve potasyum gübrelemesi ile yer faktörünün kültür mantarı verim ve kalitesine etkileri araştırılmıştır. Denemede Afyon- Sincanlı, Bolu- Yeniçağa, Konya-Ereğli'den alman organik topraklar ve artık kompost örtü materyali olarak kullanılmıştır. Azot ve potasyum kaynağı olarak üre ve potasyum sülfat gübreleri kullanılmıştır. Deneme beton zemin ve ranza üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre en yüksek verim Afyon-Sincanlı toprağından, en düşük verim artık komposttan alınmıştır. Gübrelemenin verim ve kalite üzerine etkisi istatistiki açıdan önemli değildir. Yer faktörünün verime olan etkisinin ise istatistiki açıdan önemli olduğu görülmüştür. Denemede ranza üzerindeki torbalara yeterli havalandırma sağlanamadığın dan ranza üzerindeki verim beton zemin üzerindeki verimden düşük bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Mantar yetiştiriciliği, örtü materyali, gübreleme, yer faktörü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF NITROGEN AND POTASSIUM FERTILIZATION DIFFERENT CASING MATERIALS AND GROUND FACTOR ON YIELD AND QUALITY OF MUSHROOM {AGARICUS BISPORUS (LGE.)SING.) Hülya IMIRGI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI 1996, Page : 36 Jury : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof.Dr. Saİm KARAKAPLAN Yrd.Doç.Dr.Celaleddİn ÖZTÜRK In this study, effects of different casing materials nitrogen and potassium fertilization and ground factor on yield and quality of mushroom were investigated. In the experiment organic soils collected from Afyon-Sincanh, Bolu-Yeniçağa, Konya- Ereğli and used waste compost were used as a casing materials. Urea and potassium sulphate were used as nitrogen and potassium source for fertilization. The experiments were carried out on concrete ground and bank. As a result, the highest production was obtained from the pots cased by the material from Afyon-Sincanli while the lowest production from the pots cased by the used waste compost. Fertilization effect on yield and quality was not statistically significient. But on the other hand the effect of the ground factor on the production was important statisticaly. In this experiment we see that the yield on the bank is less than the yield on the concrete ground because of the lack air given the pots on the ground. KEY WORDS : Mushroom growing,casing material, fertilization, ground factor. ii