Hemşirelerin karar verme stratejilerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of nurses opinions on decision making strategies
  1. Tez No: 571421
  2. Yazar: CANSU BUZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin karar verme stratejilerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, özel bir hastanede çalışan 215 hemşirenin katılımı ile Haziran- Ekim 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri, kişisel bilgi formu ve ''Karar Verme Stratejileri Ölçeği'' ile toplanmıştır. Veriler içeriği IBM SPSS 21.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Hemşirlerin Karar Verme Stratejileri Ölçeği (KVSÖ) incelendiğinde mantıklı karar verme alt boyutunda yer alan“Bir konuda karar vermeden önce durumu iyice inceler, seçenekleri etraflıca araştırırım”ifadesini en yüksek oranda (%75,3) uygun gördükleri ve aynı ifadede en yüksek ortalama puana sahip oldukları (3,95±0,89) belirlenmiştir. Diğer yandan bağımlı karar verme alt boyutundaki“”İnsan kendisine ilişkin kararları kendisi vermeli ve bunun sorumluluğunu da taşımalıdır“ diye düşünür ve öyle davranırım”ifadesinin en yüksek oranda (%68,4) ve en yüksek ortalama puanı aldıkları (3,85±1,00) tespit edilmiştir.Yapılan analiz sonucunda hemşirelerin yaş gruplarına göre Karar Stratejileri Ölçeği ve alt boyutlarından aldıkları ortalama toplam puanlar yaş gruplarına göre bağımsız gruplarda t testi ile karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0,05) görüldü. Ayrıca KVSÖ alt boyutları da dahil anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir. Sonuç olarak hemşirelerin karar verirken, öncelikle mantıklı karar verme ve bağımlı karar verme boyutlarını dikkate aldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This research had been done as a defining research for nursery decision strategies. This study had been performed between June and October 2017 and included 215 nurses who works in a private hospital. Data of the research were collected through the personal form and the Decision Making Strategies Scale. The statistically analyze was performed with the IBM SPSS 21.0 software. The Nurses' Decision-Making Strategies Scale (CVS) examines the situation thoroughly before making decisions in the previous period, the center thoroughly emphasizes our center, the highest rate (75.3%) in the menu (3.95 ± 0.89). On the other hand, in the sub-dimension of dependent decision making,“I think and act like that”“You will be able to make a human-oriented decision-making decision and we can be connected in this matter”at the highest rate (68.4%) and at the highest level (3.85 ± 1, 00) detected. There were statistically significant differences (p> 0.05) between the average and independent groups according to age groups when they were taken from the connected Decision Strategies Scale and sub-dimensions. There was a statistically significant difference (p> 0.05). As conclusion, it was put forward by determining the dimensions of conceptual logical decision making and dependent decision making in nurses' decision making.