İki farklı nitrobenzamit türevi bileşiğin kristal yapılarının Hirshfeld yüzey analizi ve deneysel yöntemlerle aydınlatılması
Determination of the structure solution of two different nitrobenzamide derivatives by Hirshfeld analysis and experimental techniques
  1. Tez No: 571459
  2. Yazar: GÜNGÖR MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ DEGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, iki tane amit bileşikleri olan 3-asetoksi-2-metil-N-(4-nitrofenil)benzamid (C16H14N2O5) ve 2,3-dimetoksi-N-(4-nitrofenil)benzamid (C15H14N2O5) sentezlenmiştir. X-ışını kırınımı yöntemi ile sentezlenen organik bileşiklerin bağ uzunlukları, bağ açıları, torsiyon açıları, molekül içi ve moleküller arası hidrojen bağları belirlenmiştir. Monoklinik sistemde uzay grubu P21/c olan C16H14N2O5 bileşiğin birim hücre parametreleri sırasıyla; a (Å); b (Å); c (Å); 5,8658 (3); 17,1661 (10); 15,1938 (7)'dir. Triklinik sistemde uzay grubu P-1 olan C15H14N2O5 bileşiğin birim hücre parametreleri sırasıyla; a (Å); b (Å); c (Å); 6,9293 (5); 7,3270 (5); 15,7411 (11)'dir. Bileşiklerin yapısı spektroskopik yöntemlerden ise FT-IR spektroskopisi ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Moleküller arası etkileşim hakkında ilave bir bilgi almamızı sağlayan üç boyutlu Hirshfeld yüzeyi ve 2 boyutlu gösterimi (parmak izi çizimi) CrystalExplorer3.1 programı kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two amides compounds 3-acetoxy-2-methyl-N-(4-nitrophenyl)benzamide (C16H14N2O5) and 2,3-dimethoxy-N-(4-nitrophenyl)benzamide (C15H14N2O5) were synthesized. Bond lengths, bond angles, torsion angles, intramolecular and intermolecular hydrogen bonds of synthesized organic compounds were investigated by X-ray diffraction method. In the monoclinic system, the unit cell parameters of the compound C16H14N2O5 with the space group P21/c are ; a (Å); b (Å); c (Å); 5,8658 (3); 17,1661 (10); 15,1938 (7), respectively. In the triclinic system, the unit cell parameters of the compound C15H14N2O5 with the space group P-1 are; a (Å); b (Å); c (Å); 6,9293 (5); 7,3270 (5); 15,7411 (11), respectively. The molecular structures of these compounds were investigated by spectroscopic methods as FT-IR spectroscopy. The three-dimensional Hirshfeld surfaces and their 2D representations (fingerprint drawing), which allow us to obtain additional information on intermolecular interactions, were created using the CrystalExplorer3.1 program.