Yeni imidazol, tiyazol ve benzofuran türevlerinin sentezleri ve teorik olarak incelenmeleri
Synthesis of new imidazole, thiazole and benzofuran derivatives and theoretical investigations
  1. Tez No: 571479
  2. Yazar: CAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ÜNAL CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasında, imidazol, tiyazol ve benzofurana bağlı moleküller sentezlenmiştir. 2-Konumunda aldehit içeren imidazol, tiyazol ve benzofuran türevi çıkış maddeleri ve hidrazin, fenil hidrazin, 4-nitrofenilhidrazin, 2,4-dinitrofenilhidrazin, semikarbazit ve tiyosemikarbazit, 4-fenilsemikarbazit ve 4-feniltiyosemikarbazit ve 1-amino-4-metilpiperazin reaktifleri kullanılarak bir dizi molekül sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapısının belirlenmesi için çeşitli spektroskopik yöntemler (FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-vis) kullanılmıştır. Ayrıca, sentezlenen tüm moleküllerin yapısal, fiziksel, spektral özellikleri ile enerjileri teorik olarak incelenmiştir. Bu teorik incelemelerde, moleküllerin gaz fazı ve seçilen çeşitli çözücü sistemlerinde yapısal özellikleri (bağ uzunlukları, dihedral açıları ve dipol momentleri), enerjileri (toplam enerji ve HOMO-LUMO enerjileri), spektral özellikleri (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-vis) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, molecules containing imidazole, thiazole and benzofuran ring were synthesized. In this synthesis, a series of molecules were obtained by using thiazole, imidazole and benzofuran derivatives which have an aldehyde in 2-position as starting materials and hydrazine, phenylhydrazine, 4-nitrophenylhydrazine, 2,4-dinitrophenylhydrazine, semicarbazide, thiosemicarbazide, 4-phenylsemicarbazide, 4-phenylthiosemicarbazide, 1-amino-4-methylpiperazine as reagents. Various spectroscopic methods (FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-vis) were used to determine the structure of the synthesized compounds. In addition, all to molecules, structural, physical, spectral properties and energies of all synthesized molecules were analized theoretically. In this theoretical investigations, the structural properties of molecules (bond lengths, dihedral angles, and dipole moments), energies (total energy and HOMO-LUMO energies), spectral properties (IR, 1H-NMR, 13C- NMR, UV-vis) were determined in the gas phase and the various solvent systems.