Yargıtay kararları ışığında cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi
Determination and individualization of punishment in the light of court of cassation decisions
  1. Tez No: 571486
  2. Yazar: GAMZE KIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşlenen suç için kanun koyucunun öngördüğü soyut cezanın ve bu soyut cezayı somut olayın durum ve özelliklerine göre belirleyen hâkimin gerçekleştirdiği işlem, cezanın belirlenmesi olarak adlandırılır. Failin gerçekleştirdiği fiilin özellikleri incelenerek ceza belirlenir. Bu işlemin tamamlanması cezanın hesaplanması sürecini sonlandırmaz. Elde edilen sonuç ceza, kanunda belirtilen sınırlar çerçevesinde failin kişiliğine uygun hale getirilmelidir. Çalışmamızın birinci bölümü cezanın kavramsal çerçevesinin çizilmesine ayrılmış, bu kavramın amacı, nitelikleri ve türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Türk Ceza Kanunu'nun 61. maddesinde düzenlenen cezanın belirlenmesi kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Cezaların hesaplanması genel anlamıyla bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türk Ceza Kanunu'nun 62 ve 63. maddelerinde düzenlenen cezanın bireyselleştirilmesi kavramı ele alınmış, takdiri indirim nedenleri konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma içerisinde Yargıtay kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This procedure which called as determination of punishment is progressed by the judge who determines the abstract themed punishment that the legislator foresees according to the situation and characteristics of the substantial event. The penalty is determined by examining the characteristics of the perpetrator. Completion of this procedure does not end the calculation of the penalty. The final penalty should be adapted to the perperator's personality within the limits specified in the law. The first part of our study is devoted to drawing the conceptual framework of punishment and the purpose, qualities and types of punishment are discussed. In the second section, the concept of determination of punishment which is regulated in article 61 of the Turkish Penal Code is examined in details. The calculation of penalties is examined in this section by general terms. In the third and the last section of our study, the concept of individualization of the punishment -which is regulated in articles 62 and 63 of the Turkish Penal Code- is discussed and extenuaing circumstances are examined in details. Also, the decisions of the Supreme court are included in the study.