Yargıtay kararları ışığında ensest/fücur olgusunun incelenmesi
Examination in the light of the decisions of the supreme court cases of incest
- Tez No: 340490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma ensest (fücur) davalarına Yargıtayın bakışı ile ensest (fücur)`un verilen kararlarda işlenişini içermekte olup; suçun faili açısından cezanın hakkaniyet içinde yerine getirilmesi görevi bulunan, suçun mağdur açısından ise adaletin sağlanmasını temsil eden Yargıtay ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu?nun, cinsiyetçi söylemlerden etkilenişi ve bu söylemleri kullanması ile ensest (fücur) ile ilgili mağduriyeti algılayışı arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Araştırmada tüm sınırlılıklara rağmen ensest (fücur) olgusu ile ilişkili birçok başlığa değinilmektedir. Araştırmada adalet sistemi içinde ensest (fücur)?a dair düzenlemeler, çeşitli toplumlardaki ensest (fücur) ve ensest tabusunun algılanışı ve bu konudaki teoriler incelenerek ensest (fücur) ve ensest tabusunun evlilik kurumu ve aile kurumu ile olan ilişkisi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile ensest (fücur) arasındaki ilişki, ensest fücur ve ensest tabusuna psikoanaliz ile ilgili yaklaşımlar ile faillerin genel özellikleri başlıklar altında ele alınmıştır. Otuz bir adet Yargıtay ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararı incelenirken kararlar için spss programı kullanılarak karar metinleri içerik analizi yöntemi içinde çözümlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda faillerin akrabalık derecelerinin incelenmesi ile ataerkil yapının faillerde ensest (fücur) davranışlarının oluşmasında etken olabileceği, ataerkil sistemin muhafaza ettiği özel alan kamusal alan ayrımı ve kadının ev içi emeği ile ilgili zorunluluklarının aile içi cinsel şiddet olarak değerlendirilen ensest (fücur) `u beslediği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was incest is processed includes the decisions of incest cases from the perspective of the Court of Cassation, the punishment of the perpetrators of the crime in task fulfillment in equity, representing the collection of all kinds of crime victims in terms of right and justice, Court of Appeal and the Court of Appeals General Assembly, sexist discourses etkilenişi and with the use of this discourse focuses on the relationship between perception of victimization related to incest. Despite all the limitations associated with the study of many titles addressed incest case.Arrangements for the study of incest in the justice system, the perception of the various societies, incest and incest taboo and the relevant theories by examining the relationship between the institution of marriage and the family institution, the relationship between gender inequality and incest, incest taboos and approaches to psychoanalysis are discussed under the headings with the general characteristics of the perpetrators.Thirty-one examining the decisions of Supreme Court and the Court of Appeals decision of the General Assembly decided to use SPSS software to analyze the texts studied in the content analysis method.As a result of research by examining the patriarchal structure of the perpetrators of incest perpetrators of degrees of kinship behavior may affect the development of the patriarchal system that maintained the distinction between the public and the private sphere of domestic labor of women within the family and sexual violence are considered relevant obligations concluded that incest feeds.