The influence of emotional maltreatment, emotional schemas, and avoidance on gaming addiction and exercise addiction
Duygusal kötü muamelenin, duygusal şemaların ve kaçınmanın oyun bağımlılığı ve egzersiz bağımlılığına etkisi
- Tez No: 571487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADVİYE ESİN YILMAZ SAMANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı duygusal kötü muamele (duygusal istismar ve duygusal ihmal) ile iki tür davranışsal bağımlılık (oyun bağımlılığı ve egzersiz bağımlılığı) arasındaki ilişkide olumsuz duygusal şemaların ve kaçınmanın aracı rolünü incelemektir. Oyun bağımlılığı ve egzersiz bağımlılığı ayrı davranışsal bağımlılıklar olarak ele alınmıştır. Araştırma örneklemi 431 video oyunu oynayan oyuncu ve 300 egzersiz yapan katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada iki farklı demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği Kısa Form, Leahy Duygusal Şema Ölçeği, Bilişsel Davranışsal Kaçınma Ölçeği, Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21 uygulanmıştır. Önerilen modelin uygunluğu, iki farklı örneklem grubu üzerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen yol analizleri ile test edilmiştir. Duygusal kötü muamele değişkenleri dışsal değişkenler iken duygusal şemalar ve kaçınma değişkenleri aracı değişkenleridir. Oyun bağımlılığı ve egzersiz bağımlılığı ise içsel değişkenlerdir. Araştırmanın bulguları duygusal istismara uğrayan oyuncuların duygular hakkında daha fazla olumsuz inançlara sahip olduğunu, bu inançların daha yüksek davranışsal sosyal kaçınmayı ve bilişsel sosyal olmayan kaçınmayı yordadığını, ve bu kaçınma türlerinin daha fazla oyun bağımlılığına dönüştüğünü göstermektedir. Ayrıca, duygusal istismara ve duygusal ihmale uğrayan egzersiz yapan kişilerin duygular hakkında daha fazla olumsuz inançlara sahip olduğu, bu inançların daha yüksek davranışsal sosyal kaçınmayı yordadığı ve bu kaçınmanın daha fazla egzersiz bağımlılığına dönüştüğü bulunmuştur. Öte yandan, duygusal istismara ve duygusal ihmale uğrayan egzersiz yapan kişilerin duygular hakkında daha fazla olumsuz inançlara sahip olduğu, bu inançların daha yüksek davranışsal sosyal olmayan kaçınmayı yordadığı ve bu kaçınmanın düşük düzeyde egzersiz bağımlılığı ile sonlandığı bulunmuştur. Klinik çıkarımlar, sınırlılıklar ve ileride yapılacak çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the mediator roles of negative emotional schemas and avodaince on the relationship between emotional maltreatment (i.e. emotional abuse and emotional neglect) and two kinds of behavioral addictions (i.e. gaming addiction and exercise addiction). These addictions were evaluated as distinct behavioral addictions sharing similar vulnerability and coping mechanisms. The study recruited 431 participants from video game players and 300 participants from exercisers. The demographic form, the Childhood Trauma Questionnaire-Short Form, Leahy's Emotional Schemas Scale, Cognitive Behavioral Avoidance Scale, Game Addiction Scale, and Exercise Dependence Scale-21 were administered in the study. To test the proposed model on different sample groups, two path analyses were performed. Emotional maltreatment variables were the exogenous variables; emotional schemas, and avodaince were mediators; and gaming addiction and exercise addiction were the endogenous variables. The findings indicated that players with emotional abuse had more negative beliefs about emotions, which in turn was associated with greater behavioral social avoidance and cognitive nonsocial avoidance, and these kinds of greater avoidance translated into higher gaming addiction. Moreover, exercisers with emotional abuse and neglect had more negative beliefs about emotions, which in turn was associated with greater behavioral social avoidance, and this greater avoidance translated into higher exercise addiction. However, those with emotional abuse and neglect had more negative beliefs about emotions, which in turn was associated with greater behavioral nonsocial avoidance, and this greater behavioral nonsocial avoidance translated into lower exercise addiction. The clinical implications, limitations and recommendations for further studies were discussed.