Aile hekimliği çalışanlarının iş doyumu, tükenmişlik düzeyleri ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Samsun ili örneği
Family medicine employees, job satisfaction, burnout levelsand organizational commitment relationship: Sample of Samsun province
  1. Tez No: 571500
  2. Yazar: MURAT ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında yapısal eşitlik modellemesi yöntemi ile Samsun'da aile hekimliği çalışanlarında tükenmişlik, iş doyumu ve örgütsel bağlılık düzeylerinin birbirleriyle ilişkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. 204'ü aile hekimi ve 222'si aile sağlığı elemanı olma üzere toplam 426 kişiye Demografik Bilgiler Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Meyer-Allen Örgütsel Bağlılık Ölçeğinden oluşan bir form ölçüm aracı olarak uygulanmış ve yapısal eşitlik modellemesi ile kişisel özelliklerle beraber ölçekler arası ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Tükenmişlik ile İş Doyumu arasında yapılan analizde ilişki katsayılarına ait standart yükü (-0,78) ve t değerinin (-26,84) anlamlı olduğu görülmektedir. Aynı şekilde Tükenmişlik ile Örgütsel Bağlılık arasında yapılan analizde ilişki katsayılarına ait standart yükü (-0,48) ve t değerinin (-10,42) anlamlı olduğu görülmektedir. İş Doyumu ile Örgütsel Bağlılık arasında ise analizde ilişki katsayılarına ait standart yükü (0,35) ve t değerinin (7,19) anlamlı olduğu görülmektedir. Tükenmişlik ile hem iş doyumu ve hem de örgütsel bağlılık arasında ters yönde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasında da aynı yönde bir ilişki saptanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarına göre aile hekimliği çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin azaltılması için öncelikle iş doyumu ve örgütsel bağlılıklarını artırıcı tedbirler alınmalı, bu yönde gerekli eğitimler verilmeli ve çalışanların da katılacağı çalıştaylar düzenlenmelidir. Yapılan çalışmaya ait sonuçlar aile hekimliği çalışanlarının gerek tükenmişlik ve gerekse iş doyumu ve örgütsel bağlılığı konusunda stratejiler geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, it is aimed to investigate the relationship between burnout, job satisfaction and organizational commitment levels of family medicine workers in Samsun by structural equation modeling method. Demographic information form, Maslach burnout inventory, Minnesota job satisfaction scale and Meyer-Allen organizational commitment scale were administered to the individuals (n=426) including family physicians (n=204) and family health workers (n=222) and relationships between the scales with both structural equation modeling and personal characteristics were examined. In the analysis performed between burnout and job satisfaction, the standard load (-0,78) and t value (-26,84) of the correlation coefficients were found to be significant. Similarly, in the analysis conducted between burnout and organizational commitment, it is seen that the standard load (-0.48) and t value (-10.42) of the relationship coefficients are significant. Furthermore, between the job satisfaction and organizational commitment, the standard load (0.35) and t value (7.19) of the relationship coefficients are significant. There is a negative relationship between burnout and both job satisfaction and organizational commitment. There is also a negative relationship too between job satisfaction and organizational commitment. According to the results of the structural equation modeling, precautions should be taken to increase the job satisfaction and organizational commitment of the family medicine workers in order to reduce the burnout levels, and the necessary trainings should be given in this purpose and the workshops to be attended by the employees should be arranged. The results of the study will help the family physicians to develop strategies for both burnout and job satisfaction and organizational commitment.