Meme kanseri hücrelerinde somatostatin ve vitamin c'nin hücre membran lipid profili üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 571541
  2. Yazar: AYŞEGÜL HANİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ÖZBEN TOMASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Yaptığımız literatür taramasında Somatostatin (SST) ve Vitamin C'nin (Vit C) meme kanserinde membran lipid profili üzerindeki etkisi ile alakalı bilgi bulamadık. Gaz-likid kromatografisi, yağ asitlerinin tayini için uzun zamandır kullanılan son derece gelişmiş bir tekniktir. Çalışmamızda meme kanseri hücre soylarına ait MCF-7 ve MDA-MB231 hücrelerinin membran lipid profilini bu teknik ile belirlemeyi amaçladık. Yöntemler: SST ve Vit C'nin inkübasyonlarda kullanılacak dozları, MTT testi ile belirlendi. Yağ asidi analizi için 24 saat SST, Vit C veya SST+Vit C ile inkübe edilmiş iki meme kanser hücrelerinde membran lipid izolasyonu, ekstraksiyon, metil esterlerine türevlendirme ve gaz kromatografi aracılığı ile karakterizasyon basamakları sırası ile uygulandı. Ayrıca bu hücrelerin, hücre sinyal iletiminde önemli rol oynayan MAPK ve EGFR üzerindeki etkileri araştırıldı. Bulgular: MCF-7 meme kanser hücrelerinde; Somatostatin ve Vitamin C kombini omega-3, dekosapentaenoik asit, araşidonik asit mono-trans ve MUFA seviyelerini arttırırken, omega-6 linoleik asit seviyesinin azalmasına neden oldu. MDA-MB231 meme kanser hücrelerinde; Vit C, membranın yeniden şekillenmesinde önemli olan stearik asit ve trans-linoleik asit seviyelerinin artmasına; araşidonik asit, DPA, dokosahekzaenoik asid ve omega-6 linoleik asit seviyelerinin azalmasına yol açtı. MCF-7 meme kanser hücrelerinde; SST, Vit C ve SST+Vit C MAPK ve EGFR düzeylerini azalttı. MDA-MB231 meme kanser hücrelerinde ise p-P44/42 MAPK düzeyinde azalış, EGFR düzeyinde artış bulundu. Sonuç: Bulgularımıza dayanarak meme kanser hücrelerinde lipid izomerizasyonu ve sinyal yolaklarına sitostatik ve antioksidanın birlikte etki ettiği gösterilmektedir. Lipidom analizi sonuçları SST+Vit C'nin indüklediği yağ asidi yeniden düzenlenmesinin rolünü ve membranın önemini ortaya koyarken hücre cevabının ve meme hücre tümörleri gibi hastalıkların etkilenmesine yönelik lipid-tabanlı stratejilerin potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: There is no information about the effect of Somatostatin (SST) and Vitamin C (Vit C) on the membrane lipid profile in breast cancer. Gas-liquid chromatography is a highly developed technique for the determination of fatty acids. In our study, we aimed to determine the membrane lipid profile of MCF-7 and MDA-MB231 cells from breast cancer cell lines by this method. Methods: The doses of SST and Vit C to be used in incubations were determined by MTT test. For fatty acid analysis, membrane lipid isolation, extraction, derivatization to methyl esters and characterization steps in two breast cancer cells incubated with SST, Vit C or SST+Vit C for 24 hours were used respectively. In addition, their effects on MAPK and EGFR which play an important role in cell signal transduction were investigated. Results: MCF-7 breast cancer cells: SST and Vit C combination increased omega-3, decosapentaenoic acid, arachidonic acid mono-trans and MUFA levels, while decreased omega-6 linoleic acid levels. MDA-MB231 breast cancer cells: Vitamin C increased the levels of stearic acid and trans-linoleic acid, which are important in reshaping the membrane; in contrast, arachidonic acid, decosapentaenoic acid, docosahexaenoic acid and omega-6 linoleic acid levels decreased. We investigated the effect of these compounds on two different signalling pathways in these cell lines. In MCF-7 breast cancer cells; SST, Vit C and SST + Vit C reduced MAPK and EGFR levels. In MDA-MB231 breast cancer cells; SST+Vit C decreased p-P44/42 MAPK and increased EGFR levels. Conclusion: Based on our findings, lipid isomerization and signaling pathways in breast cancer cells have been shown to change in response to somatostatin, Vit C and their combinations. The results of lipidome analysis highlighted the role of the SST+Vit C induced fatty acid membrane remodeling, and suggest the potential of lipid-based strategies for influencing cell response in breast cancer cells.