Konya yöresindeki kızılcık (cornus mas l.) tiplerinin bazı özellikleri ve farklı nem ortamlarındaki köklenme durumu üzerine bir araştırma
- Tez No: 57156
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYİT MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz Doktora Tezi KONYA YÖRESİNDEKİ KIZILCIK (CORNUS MAS L) TİPLERİNİN BAZI ÖZELLİKLERİ VE FARKLI NEM ORTAMLARINDAKİ KÖRLENME DURUMU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İsmail Hakkı KALYONCU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN 1996, Sayfa :148 Jüri : Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN Prof. Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. Muharrem ÖZCAN Bu çalışmada, Konya ve yöresinde doğal olarak yetişen kızılcıklardan üstün özelliklere sahip tipler 1993-1995 yıllan arasında belirlenmiş ve bu tiplerin yeşil çeliklerle çoğaltma imkanları araştırılmıştır. Seleksiyon sonunda belirlenen 6 kızılcık (K-l, K-2, K-3, K-4, K-5 ve K-6) tipinde meyve ağırlıkları 2.786 g ile 6.660 g arasında; et /çekirdek oram da % 8.838 ile % 11.980 arasında bulunmuştur. Seçilen tiplerden erken Haziranda alınan yeşil çelikler şişleme sisteminde, 4 farklı ( % 60-70, % 70-80, % 80-90 ve % 90-100 ) hava nisbi neminde ve 5 ayrı konsantrasyonda ( 0, 1000, 2000, 3000, 4000 ppm ) IBA (Indole-3-butyric acid) ile muamele edilerek perlit ortamında köklendirilmiştir. Köklenme oranları tiplere göre % 95 ile %98 arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Kızılcık (Comus mas L.), seleksiyon, vejetatif üretim, yeşil çelik, köklendirme, büyüme düzenleyiciler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON ROOTING UNDER DIFFERENT RELATIVE HUMIDITY TYPES AND SOME PROPERTIES OF DOGWOOD PLANT (Cornus mas L.) IN KONYA AND ITS VICINITY Ismail Hakkı KALYONCU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Scinces of Agriculture Structures and irrigation Supervisor : Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN 1996, Page : 146 Jury : Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN Prof Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. Muharrem ÖZCAN In this research, the best types of dogwood plants grown naturally in Konya and its vicinity were selected and the posibilities of their propagation using softwood cuttings were also studied under different relative humidity during the periods of 1993 to 1995. After selection, six types (K-l, K-2, K-3, K-4, K-5 and K-6) were chosen for the study and the fruit weights of these types were found to be between 2.786 and 6.660 g. The ratio of flesh to seed varied between 8.830 % and 11.980 %. The softwood cuttings were taken at early June and were rootted in pumice medium under after treating with 0, 1000, 2000, 3000 and 4000 ppm IBA (lhdole-3-butyric acid) under four different reative humidity of 60-70 %, 70-80 %, 80-90 % and 90-100 %. The rooting percentage of the types was determined to be between 95 % and 98 %. KEY WORDS : Cornelyan cerry (Cornus mas L.), selection, vegetative propacation, greenwood cutting, hormone, rooting n