Helisel dikey eksen bir rüzgar türbininin belirli tasarım kriterleri altında performansının incelenmesi
Performance analysis of a helical wind turbine for different design parameters
- Tez No: 571564
- Danışmanlar: DR. YİĞİT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada rüzgar hızının kanatlar üzerinde yol açtığı kaldırma kuvvetini, açısal hız ve momente çevirecek dikey eksen bir rüzgar türbini olan helisel tipteki Gorlov tipi bir türbin geliştirilecektir. Ayrıca geliştirilecek Helisel tipteki rüzgâr türbinin; Türbin boyu, Kanat profili, Kanat boyutları, Hücum açısı, Helis açısı, Kanat sayısı ve Kanat yerleşimleri olarak verilen tasarım kriterlerinde değişikliğe gidilerek sayısal çözücüler yardımı ile performansının en iyi hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a Gorlov type helical vertical axis wind turbine will be developed to turn the buoyancy force caused by the wind velocity on the wings to the angular velocity and torque. This helical vertical axis wind turbines will also be developed with several Turbine length, Wing profile, Wing dimensions, Attack angle, Helis angle, Wing number and Wing settlements are designed to optimize the performance criteria and to optimize their performance with the help of numerical solvents.