Çocuk evleri sitesinde 6-12 yaş arası çocuklar ile çalışan bakım elemanlarının karşılaştıkları sorunlar üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on problems encountered by child care staff taking care of 6 to 12 years – old children staying in children's home sites
  1. Tez No: 571584
  2. Yazar: ELİF ÖZAYDIN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Korunmaya muhtaç çocuklar geçmişten günümüze kadar her dönemin sosyal sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda korunmaya muhtaç çocuklara yönelik birçok politikanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Korunmaya muhtaç çocukların devlet tarafından kurumlarda bakımlarının sağlanması da bu politikalar sonucunda ortaya çıkan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasıyla çocuk evleri, çocuk evleri sitesi gibi modern kurum bakım modelleri yaygınlaşmıştır. Bütün benzer kurumlarda olduğu gibi bu kurumlarda da çocukların bakımlarını sağlayan çalışanlar bulunmaktadır. Bakım elemanları bu çocukların öz bakımlarının yapılması, gelişimlerinin takip edilmesi ve bulundukları evin düzen ve tertibinden sorumlu olan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Özellikle yapılan literatür taramalarında bakım elemanlarının sorunlarına yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışması bakım elemanları ile yapılan görüşmeler neticesinde onların sorunlarını ortaya çıkarmak üzerine hazırlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çocuk, korunmaya muhtaç çocuk, çocuk evleri sitesi, çocuk hakları gibi kavramlar ele alınırken aynı zamanda geçmişten günümüze kadar olan süreçte yer alan korunmaya muhtaç çocuklara yönelik uygulamalara ve yasal düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın yöntemi ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmaya ilişkin bulgulara ve aynı zamanda bakım elemanları ile yapılan görüşmelere yer verilmiştir. Sonuç olarak yapılan araştırma bulgularına göre bakım elemanlarının sorunları çocuklar ile ilgili sorunlar, fiziksel ortam ile ilgili sorunlar, kurum ile ilgili sorunlar ve diğer çalışanlar ile ilgili sorunlar olmak üzere dört başlık altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Children in need of protection have been regarded among important social problems from past to present. This situation has resulted in many policies targeting children in need of protection. Care provided by state in institutions is a practice, appearing as a result of these policies. By the time that Ministry of Family and Social Policies is founded in 2011, modern institution-based models like child homes and child home sites became prevalent. Like any similar institution, these institutions recruit personnel in order to provide care to children. Responsibilities of care-staffs are defined as doing/helping self-care of children, monitoring the children's development, organizing and keeping the wellness and tidiness of homes where children stay. Especially after related literature has been reviewed, no research has been encountered regarding problems that care-staffs experience. That's why, this research aims to reveal staffs' problems via face-to-face interviews with them. This research is composed of three chapters. First chapter focuses on basic concepts like child, child in need of protection, child home sites, child rights and changing practices over the years with respect to children and legal regulations in Turkey regarding children in need of protection. Second chapter discusses research's method. Finally, in the third chapter, research findings and interviews with care-staffs are explained. As a result of this study, problems that care-staffs experience are examined in four categories; namely problems related to children, problems related to physical environment, problems related to institution and problems related to other personnel.