Bazı kuşburnu genotiplerinin yarı odun çelikleriyle çoğaltılması
Propagation of some rose hip genotypes by semi-hardwood cuttings
  1. Tez No: 571603
  2. Yazar: FULYA OKATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada seleksiyon yoluyla ıslah edilmiş 5 ümitvar kuşburnu genotiplerinin yarı odun çelikleri kullanılmıştır. Yarı odun çelikleri ağustos ayının son haftasında alınmış ve 0, 1000 ve 2000 ppm İndol Butirik Asit (IBA) uygulanarak sisleme ünitesinde perlit ortamına dikilmiştir. Köklenme ortamında iki ay süre ile tutulan çelikler sökülerek köklenme oranı, kallüslenme oranı, kök sayısı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlıkları belirlenmiştir. Araştırma sonunda en yüksek köklenme MR-84 nolu genotipde 2000 ppm IBA uygulamasından, en düşük köklenme ise MR-26 nolu genotipde kontrol grubundan elde edilmiştir. En yüksek kallüslenme MR-46 nolu genotipde kontrol grubundan elde edilirken, en düşük kallüslenme ise MR-12 nolu genotipde 2000 ppm IBA uygulamasından elde edilmiştir. Diğer yandan bütün genotiplerin ortalama değerleri dikkate alındığında, köklenme oranı bakımından en uygun IBA dozu 2000 ppm olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2017-2018. Semi-hardwood cuttings of 5 promising rosehip genotypes were used. Semi-hardwood cuttings were taken in the last week of August and planted in perlite medium in the mist unit by applying IBA of 0, 1000 and 2000 ppm. Rooting rate, callus rate, root number, root length and root dry weights were determined by removing after the cuttings held for two months. As a result, the highest rooting was obtained from the application of 2000 ppm IBA in MR-84 genotype and the lowest rooting was obtained from the control in MR-26. The highest callus was obtained from the control in genotype MR-46, while the lowest callus was obtained from 2000 ppm IBA in MR-12 genotype. On the other hand, considering the average values of all genotypes, the optimal IBA dose in terms of rooting rate was 2000 ppm.