Blokzincir teknolojisinin kredi transferinde kullanımı
Using blockchain technology in credit transfer
  1. Tez No: 571607
  2. Yazar: ZEYNEP KIYMIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kredi transferi, bir sertifikanın içeriğinin doğrulanması ile ilgili bir konudur. Dijital çağın bağlantı araçlarından biri olarak nitelendirilen blokzincir teknolojisi, kredi transferinin tartışma konusudur. Blokzincir, dijital işlemlerin değiştirilemeyen bir kamu kaydını sağlayan dağıtılmış bir veri tabanıdır. Blokzincir ağının şeffaf ve merkezi olmayan yapısı, sigorta, finans, dolandırıcılık tespiti, telif hakkı, akıllı sözleşmeler, kimlik yönetimi, e-ticaret ve sağlık gibi pek çok uygulamanın temel özelliği olan, yeniden düzenlenemez ve kırılamaz bir veri kaydı oluşturulmasını sağlamaktadır. Öğrencilerin şu anda yüksek öğrenim kurumlarında aldıkları derslerin, başka bir ülkede tanınmasını sağlamak için, o ülkeye ait tanıma ve denklik kurumlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu kurumlar tarafından istenilen belli belgeleri tamamlayarak bu kurumlara başvurmaları ve neticelerini öğrenmek için bekleme süreci gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, iki öğrenim kurumu arasındaki tanıma ve denklik sürecinde üçüncü kurumu aradan çıkararak blokzincir teknolojisi üzerinden güven ağı oluşturmaktır. Aynı zamanda öğrenciler, aldığı dersleri, iş başvurusu sırasında işverene, kendi blokzincir hesabı üzerinden ispatlayabileceklerdir. Bu çalışma, yüksek öğretimde kullanılan kredi transfer sistemini ve var olan kredi transfer uygulamalarını, blokzincir teknolojisi kullanarak yürütebilmesine olanak sağlayan bir model önerisi sunmaktadır. Önerilen bu model, öğrencilerin üniversitelerde kayıtlı olan ders bilgilerini, blokzincir teknolojisi ile dijital sertifikalar şeklinde saklanmasını sağlamaktadır. Kredi transfer sisteminin blokzincir tabanlı bir modeli, yüksek öğretim kurumları için oluşturulan bir çizelge üzerinde gösterilmiştir. Bu kapsamda önerilen model Blockchain Demo üzerinde simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of credit transfer is a matter of verifying the content of a certificate. Here is the subject of discussion on block chain technology which can be considered as one of the means of connection of digital age in credit transfer. The blockchain is a distributed database that provides an unchangeable public record of digital transactions. The transparent and decentralized structure of the block chain network enables the creation of a non-rewritable and unbreakable data record, which is the main feature of many applications such as insurance, finance, fraud detection, copyright, intelligent contracts, identity management, e-commerce and health. Students must apply to the recognition and equivalence institutions of their country in order to ensure that the courses they currently take in higher education institutions are recognized in another country. After completing certain documents requested by these institutions, they have to apply to these institutions and wait for the results. The aim of this study is to create a trust network over block chain technology by eliminating the third institution in the process of recognition and equivalence between two learning institutions. At the same time, students can prove their lessons to their employer during their job application through their own block chain account. This study proposes a model that enables the credit transfer system used in higher education and existing credit transfer applications to be implemented using blockchain technology. The proposed model allows students to store course information in universities in the form of digital certificates with blockchain technology. A block-chain model of the credit transfer system is shown on a chart for higher education institutions. The proposed model is simulated on the Blockchain Demo.