Otelcilik sektöründe kullanılan üniformalara ilişkin koleksiyon önerisi (Elite World Otel Business örneği)
Collection proposal for the uniforms used at hospitality sector (Elite World Hotel Business sample)
  1. Tez No: 571648
  2. Yazar: MELİKE MENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Çalışanların gün içinde uzun süre boyunca giymek zorunda olduğu üniformalar, statü ve konum belirten giysilerdir. Kurumların farklı kademe ve derecelerdeki çalışanlarını ayırt etme amacıyla özellikle geliştirilmiş ve kurum yönetiminin yansıtmayı istediği çalışan imajını giysi yoluyla ifade edilmesinde üniformalar kullanılmıştır. Araştırma kapsamında otel içerisinde kullanılan üniformaların, çalışanların üniformalarından memnun olma durumları kuruma aidiyetini ve iş verimliliğini artıracağından dolayı son derece önemlidir.Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Avrupa Yakasında bulunan Elite World Otel Business, müşteriyle temas halinde olan 34 kadın ve 62 erkek çalışan oluşturmaktadır. Üniformalarının tasarım, fonksiyonellik, malzeme özellikleri ve üniformanın yarattığı his ile ilgili memnuniyet ve sorunların tespiti amacıyla anket hazırlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS-22 istatistik programında değerlendirilmiş ve sonuçlar tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Otel üniforma tasarımı sürecini analiz etmek için otel genel müdürü ve kat hizmetleri müdürüne görüşme formu uygulanmıştır.Otel çalışanları üniforma tasarımlarında, renk ve kumaşların trendlere uygun olmasını, otel yönetimi ise kurum kimliği ve marka değerleri unsurlarını dikkate alarak, estetik, fonksiyonel ve kalite faktörlerine önem verdiklerini vurgulamıştır. Anket, görüşme formu ve uzmanlardan edinilen bilgiler sonucunda yeni bir koleksiyon oluşturulmuştur. Koleksiyonda erkek çalışanlara 220 adet, kadın çalışanlara 85 adet tasarım yapılmıştır. Bu araştırmada, otel üniforma tasarımı sürecinin moda tasarımı süreci arasında benzerlik ve farklılıklar belirlenerek, karşılaştırmalı olarak süreç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The uniforms, that the employees must wear for a long time during the day, indicate status and position. Uniforms were used to describe the employee image, which was developed especially for the purpose of differentiating the employees of different levels and degrees of the institutions and wanted to reflect the image of the employees. In the scope of the research, the uniforms used within the hotel, the satisfaction of the employees' uniforms are extremely important because they will increase their belonging to the organization and work efficiency.The sample group of the study consists of Elite World Hotel Business, located on the European side of Istanbul, 34 female and 62 male employees in contact with the customer. A questionnaire was prepared in order to determine the satisfaction and problems related to the design, functionality, material properties of the uniforms and the feeling created by the uniform. The data was evaluated in SPSS-22 statistical program and the results were interpreted in tables. In order to analyze the hotel design process, the hotel general manager and housekeeping manager were interviewed.The hotel staff emphasized that in uniform designs, colors and fabrics are in line with the trends, hotel management emphasizes the importance of aesthetics, function and quality factors by taking into consideration the corporate identity and brand values. As a result of the questionnaire, the interview form and the information obtained from the experts, a new collection was created. In the collection, 220 were designed for male employees and 85 were designed for female employees. In this study, the similarities and differences between the fashion design process and the hotel uniform design process were determined and the process was presented comparatively.