Adana Arkeoloji Müzesi'ndeki bir grup mezar steli
A group of stelae in the archaeological Museum of Adana
- Tez No: 571660
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Adana Arkeoloji Müzesi'ndeki Bir Grup Cenaze Steli”başlıklı tezimde müzenin depolarında ve teşhir salonlarında bulunan 72 adet cenaze stelinin fotoğraflanması, tanımlanması, ikonografik ve epigrafik açıdan yorumlanması, karşılaştırma yapılması şeklinde katalog haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu katalog ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutacaktır. Adana'nın içinde bulunduğu coğrafya, antik kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında sunulmuştur. Mezar stellerinin gelişimi ve mezar yazıtları hakkında kısa bilgiler yer almaktadır. Gaziantep sınırları içerisinde yer alan Zeugma, Belkıs Höyük, günümüzde Suriye sınırları içerisinde yer alan Cerablus'tan, Adana Müzesi bünyesine girmiş olan, stellerin kökeni irdelenmiştir. Sonuç olarak farklı tarihlere ve buluntu yerlerine sahip, müze envanterine girmiş olan steller, genel olarak tanımlama ve kataloglama amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis witch titled“A group of stelae in the archaeological museum of Adana”, it is aimed to photograph, define, analogy, iconographic and epigraphic interpretation of seventy-two grave stele found in the depots and exhibition halls of the museum. This catalog will shed light on future work. The geography of Adana is presented in the light of the information obtained from ancient sources. There is brief information about the development of grave steles and grave inscriptions. The origin of the steles that belong to the Adana Museum from Zeugma and Belkıs Höyük where is located in Gaziantep, Jarablus which is located within the Syrian borders, are examined. As a result, it was aimed to define and catalog the steles with different dates and provenances, which were included in the museum inventory.