Kontakt-Kompleks Riemann submersiyonlar
Contact-Complex Riemannian submersions
  1. Tez No: 571667
  2. Yazar: ESRA BAŞARIR NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmı olup, burada genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde tez için gerekli temel tanım ve teoremler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Riemann submersiyonlar ve temel tensörler ele alınmış. Ayrıca hemen hemen Hermityen manifoldlar ve hemen hemen kontakt metrik manifoldlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, önce Kontakt-kompleks Riemann submersyonları ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra O'Neill tensörleri, yapıların transferi ve hemen hemen kontakt-kompleks Riemann submersiyonlar için eğrilik ilşkileri incelenmiştir. Son kısımda ise tartışma ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This graduate thesis consist of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a general knowladge of literature. In the second chapter, the necessary basic definitions and theorems are introduced. In the third chapter, Riemannian submersions and basics tensors are considered. Moreover ,almost Hermitian manifolds and almost contact product manifolds were examined. In the fourth chapter, primarily, the definitions, examples and properties of contact-complex Riemannian submersions are mentioned. Then we studied O'neill tensors, transfer of structures and curvature properties for contact-complex Riemannian submersions. In the fifth chapter, discussions and conclusions were given.