Mentorluğun sınırsız kariyer aracılığı ile kariyer tatmini üzerindeki etkisine yönelik ilaç sektöründe bir uygulama
The effect of mentorship on career satisfaction mediated boundaryless career Mediation: A Practice in pharma sector
  1. Tez No: 571684
  2. Yazar: SELDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İlaç sektörü kalifiye çalışanlara sahip olmayı hedefleyen ve bu amaçla çalışanlarına yatırım yapan bir sektördür. Mentorluk uygulaması, ilaç sektöründe kariyer planlaması yapan çalışanların mesleki gelişimde önemli bir rol oynamaktadır. Şirketler çalışanlarının bir mentor ile çalışmasının kariyer tatminine olumlu etkisi olduğunu varsaymaktadır. Ancak 1990'lı yıllarda popüler olan sınırsız kariyer anlayışının bu sürece etkisini bilmemektedirler. Türkiye'de faaliyet gösteren İlaç firmalarında çalışanların kariyer planlama sürecinde mentorluk uygulaması yaygın değildir. Şirketler bu uygulamanın çıktılarına sahip değillerdir. Bu çalışmanın amacı, genel merkezi İstanbul'da olan ilaç firmalarında çalışanların kariyer yönetiminde; mentorluğun sınırsız kariyer aracılığıyla, kariyer tatmini üzerine etkisini olup olmadığını araştırmaktır. Gerekli veriler, katılımcılara e-posta yolu ile gönderilerek anket yöntemi ile elde edilmiştir. Veri toplama aşamasında genel merkezi İstanbul'da faaliyet gösteren ilaç sektörü çalışanlarına gönderilen 500 adet anketten 300 tanesi tamamlanmış ve analize de 300 adet anket dahil edilerek değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda mentorluğun iki boyutundan biri olan psiko sosyal boyutunun, sınırsız kariyer tutumunun iki boyutundan biri olan fiziksel hareketlilik aracılığı ile kariyer tatmini üzerine olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Mentorluğun psikososyal boyutu kariyer tatmini üzerine pozitif etkili olmasına rağmen, mentorluğun kariyer geliştirme boyutunun kariyer tatmini üzerine pozitif etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pharma sector makes huge investments for upskilling of the associates as working with high qualified employees is a key priority for this sector, too. Mentoring plays an important role in career planning and development of pharma associates, as well. It is assumed that assigning a mentor has a positive impact on career satisfaction of an employee. However, the effect of boundaryless career mediation, which was popular in1990s, to this satisfaction status is still unknown. Currently, for pharma companies in Turkey it is not a common practice to assign mentors during career planning stage and the outcomes of sporadic mentoring practices are also unavailable. The aim of this study is to evaluate the possible effect of mentorship mediated boundaryless career on career satisfaction of the pharma sector employees whose main offices are based in Istanbul. The data collection was performed by sending questionnaires to employees via e-mail. In the phase of data collection, 300 of 500 questionnaires which was sent to pharma employee whose main offices are based in Istanbul were completed and analysis was performed by using data acquired from these 300 questionnaires. Our study revealed that psyco-social dimension of mentoring has a positive impact on career satisfaction through physical activity dimension. However, it is also observed that career development dimension of mentoring has no positive impact on career satisfaction although psycho-social dimension of mentoring has a positive impact on it.