Between rupture and bargaining: Political strategies of secessionist governing parties in Catalonia and Scotland
Pazarlık ve kopuş arasında: Katalonya ve İskoçya'da ayrılıkçı hükümet partilerinin siyasal stratejileri
  1. Tez No: 958459
  2. Yazar: ATAKAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ARSLANALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bölgelerinde başat konumda olan devletsiz milliyetçi partileri ayrılıkçı pozisyonlar benimsemeye iten etmenler nelerdir? Geçtiğimiz on yıl içinde, Katalonya ve İskoçya'daki bağımsızlık referandumları, bu soruyu siyasal partiler ve milliyetçilik çalışmalarında güncel ve önemli bir başlık haline getirdi. Bu referandumlar yeni devletlerin kurulmasıyla sonuçlanmasa da ayrılık yönünde en somut girişimleri temsil etmektedir. Süreç izleme yöntemi ve siyasi elitler ile aktivistlerle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatları kullanan bu karşılaştırmalı çalışma, kendi bölgelerinde ana akım milliyetçi partiler olan Katalonya'nın Demokratik Kavuşumu ve İskoç Ulusal Partisi'nin siyasi stratejilerini incelemektedir. Çalışma, devletsiz milliyetçi parti ailesi yelpazesinin görece ılımlı ucunda yer alan bu iki partinin ayrılıkçılık söyleminin ötesine geçerek referandumlar yoluyla bağımsızlık yönünde nasıl somut bir girişimde bulundukları sorusuna yanıt aramaktadır. Çalışma, bu partilerin bölgesel stratejilerindeki radikalleşmenin farklı yollarını ve kopuş ile pazarlık arasında gidip gelen stratejik belirsizliklerini analiz etmektedir. Bu süreci birbiriyle ilişkili üç değişkenle açıklamaktadır: merkezdeki“muğlak çerçeveli”anayasal bağlamlar, çevrede mali egemenlik için artan talepler ve ayrılıkçılığın içsel konfigürasyonu. Geleneksel yapısalcı yaklaşımlardan farklı olarak bu çalışma, dönüm noktalarında liderlik failliği ile kurumsal bağlamlar arasındaki etkileşimi vurgulamakta ve ayrılıkçılığı heterojen ve dinamik bir olgu olarak çerçevelemektedir.
Özet (Çeviri)
What drives mainstream stateless nationalist parties to adopt secessionist positions? Over the past decade, independence referendums in Catalonia and Scotland have made this question a timely and crucial topic in studies of political parties and nationalism. Although these referendums did not result in the creation of new states, they represented the most concrete attempts toward secession. Using process-tracing and semi-structured in-depth interviews with political elites and activists, this comparative study examines the political strategies of the Democratic Convergence of Catalonia and the Scottish National Party, the mainstream nationalist parties in their respective contexts. It seeks to address the puzzle of how these two parties, positioned on the relatively moderate end of the stateless nationalist party family spectrum, moved beyond the discourse of secessionism to undertake a concrete initiative toward independence through referendums. The study analyzes the divergent paths of radicalization in their territorial strategies and their strategic ambiguities, oscillating between rupture and bargaining. It explains this process through three interrelated variables: the“loosely framed”constitutional contexts at the center, escalating demands for fiscal sovereignty in the periphery, and the internal configuration of secessionism. Challenging traditional structuralist approaches, it highlights the interplay between leadership agency and institutional contexts at critical junctures, framing secessionism as a heterogeneous and dynamic phenomenon.