Orifis tipi blokajın borularda türbülanslı ısı transferine etkisi
  1. Tez No: 57174
  2. Yazar: BURHAN CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORİFİS TİPİ BLOKAJIN BORULARDA TÜRBÜLANSLI ISI TRANSFERİNE ETKİSİ Burhan CANLI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Şefik BİLİR 1996, Sayfa:45 Jüri: Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK Yrd.Doç. Dr. Suna KARGICI Yrd.Doç. Dr. Şefik BİLİR Bu çalışmada, sabit yüzey ısı akısı ile ısıtılan bir borunun girişine yerleş tirilen orifıs tipi blokajların türbülanslı akışta ısı transferine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde akışkan olarak hava kullanılmış Reynolds sayısının 5000-25000 aralığında, üç değişik blokaj oranı 1/4, 1/2 ve 3/4 uygulanmıştır. Blokaj oranına ve Reynolds sayısına bağlı olarak, blokajın neden olduğu akış ayrılmasının yerel ve ortalama ısı transferi karakteristiklerini ne ölçüde arttırdığı, blokaj sız boru deney sonuçlarıyla kıyaslanarak belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis EFFECT OF ORIFICE TYPE BLOCKAGE ON TURBULENT HEAT TRANSFER IN TUBES Burhan CANLI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assis. Prof. Dr. Şefik BİLİR 1996, Page :45 Jury: Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK Assist. Prof. Dr. Suna KARGICI Assist. Prof. Dr. Şefik BİLİR The effects of orifice type blokages, situated at the entrance of a pipe heated with constant heat flux, on turbulent heat transfer is investigated experimentally. In the experiments, air was the working fluid and three different blokage ratios (1/4, 1/2 and 3/4) are applied with Reynolds number ranging from 5000 to 25000. Heat transfer enhancement due to flow seperation induced by the blokages is analysed and the increase in local and average heat transfer characteristics, depending on the blokage ratio and Reynolds number, is determined by comparing the results with the results of a pipe with no blokage. IV