Mg 70 Zn 30 metalile cam şeritlerin üretimi ve şerit geometrisine üretim şartlarının etkisi
  1. Tez No: 8805
  2. Yazar: NEDRET AYDINBEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Mg7oZn30 alaşımından“Eşeksenli Püskürtmeli Ergiyik Döndürme”hızlı katılaştırma tekniği ile metalik cam şeritlerin üretimi yapılmış ve şerit geometrisine üretim şartlarının etkisi araştırılmıştır. Deneylerde kullanılan Mg7oZn3o alaşımı, ilgili metallerin indüksiyon ocağında vakum altında ergitilmesi ve külçe halinde katılaştırılması ile elde edilmiştir. Alaşım, rezistans ısıtmalı kuvars tüp içinde ergitilerek tüpün ucundaki orifisden argon gazı basıncı ile tüpün altında yüksek hızla dönen bakır disk üzerine püskürtülmüş ve.şerit halinde katılaştırılmıştır. Deneylerde değişik orifisli üç ergitme tüpü kullanılmıştır. Belirli bir orifis çapında püskürtme gazı basıncı ve döner diskin devir sayıları değiştirilerek kesitleri farklı şeritler elde edilmiştir. Elde edilen şeritlerin amorfluğu x-ışm difraksiyon ve elektron difraksiyon modelleri ile kontrol edilmiştir. Şeritlerin genişlikleri mikroskop ile, kalınlıkları ise mikrometre ile ölçülmüştür. Sonuçta, üretim parametrelerinden olan püskürtme gazı basıncı, döner disk hızı ve ergitme tüpü orifis çapının şeridin amorfluğuna ve geometrisine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, Mg7oZn3o Metallic glass ribbons were produced by Coaxial Jet Melt-Spinning rapid solidification technique and the effects of production parameters on ribbon geometry were determined. The alloy of Mg7oZn3o obtained from pure Mg and Zn by melting in the vacuum induction furnace was melted in the quartz crucible by resistance heating and then it was ejected by argon gas pressure through a small orifice in the bottom of the crucible to the copper substrate rotating in high speeds. Three melting crucibles which have göt different orifices were used in the experiments. The ribbons in different cross-sections were produced in a constant orifice diameter versus different ejection gas pressure and rev/min of rotating disc. After that, ribbons were inspected by x-ray diffraction and TEM's electron diffraction patterns and the amorphous structure of ribbons were determined. The width and thicknesses of ribbons were measured by microscope and micrometer. As a result, the effect of ejection gas pressure, rev/min of rotating disc and orifice diameter of melting crucible on ribbon geometry and amorphous structure have been determined.