D. Mehmet Doğan'ın hayatı ve eserleri
Life and works of D. Mehmet Doğan
- Tez No: 571756
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Journalism, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
D. Mehmet Doğan, yazdığı araştırma, inceleme, deneme türünde eserleri ve gazete yazılarıyla son dönem düşünce dünyamıza önemli katkılarda bulunmuş bir yazar ve düşünürdür. Doğan'ın fikir dünyası ve eserlerini tanıyıp, onları gelecek nesillere aktarmak, düşünce dünyamız açısından oldukça faydalı olacaktır. Çalışmada, bu amaç üzerine yoğunlaşılmıştır.“D. Mehmet Doğan'ın Hayatı ve Eserleri”adlı çalışmada; yazarın hayatı, düşünce dünyası, eserleri ve gazeteciliği incelenmiştir. Doğan, daha çok dil üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Fakat tarih, siyaset ve güncel meseleler konusunda da araştırmalar yapıp, önemli eserler ortaya koymaya devam etmektedir. Doğan, akademik bir unvanı bulunmamasına, üniversitede radyo-televizyon eğitimi almasına rağmen, belli bir yerde sabit kalmamış, kendini çok çeşitli alanlarla yetiştirmiş bir aydındır. D. Mehmet Doğan, 40 yılı aşkın yazarlık hayatında ülkenin sorunlarına kafa yormuş, kültürel alanda son yüzyıllık süreçte yaşanılan yozlaşmaya dikkat çekerek aydın sorumluluğunun gereğini yerine getirmiştir. Türk Dili'nin korunması, geçmişle bağların yitirilmemesi için tek başına gayret göstererek önemli bir sözlük çalışması ortaya koymuştur. Gazeteci kimliğiyle, güncel meseleler hakkında kaleme aldığı yazılarında her dönem iktidar ve yerel yönetimleri eleştirmekten çekinmemiş, yönlendirici üslubuyla Türkiye'nin gelişimine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
D. Mehmet Doğan is a writer and thinker who has made important contributions to our recent world of thought with his researches, analyses, essays and newspaper articles. Knowing the intellectual world and works of Doğan and transferring them to the next generations will be very beneficial for our world of thought. This study focuses on this purpose. In the work“Life and Works of D. Mehmet Doğan”; his life, his world of thought, his works and his journalism are observed. Doğan is mostly known for his studies on language. But, he continues to make researches on history, politics and current issues and produce important works. Although Doğan doesn't have an academic title and has studied Radio and Television at university, he is an intellectual who has educated himself in a wide range of fields. As a writer over 40 years, D. Mehmet Doğan has dealt with the problems of the country, and fulfilled the necessities of responsibilities of intelligentsia by drawing attention to the cultural degeneration in the last century. In order the Turkish language to be preserved and to keep its connection with the past, he has made efforts alone and performed an important study on a dictionary. In his writings penned about current issues as a journalist, he hasn't hesitated to criticize the government and local authorities in any period and has contributed to the development of Turkey with his guiding style.