Afetlerde lojistik süreçlerin iyileştirilmesi ; Edirne ilinde bir uygulama
Improving logistics processes in disasters; An application in Edirne province
- Tez No: 571755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Afetler sadece insanları değil işletmeleri de etkilemektedir. İşletmeler afetler sonucunda önemli tahribatlar yaşamaktadır. Afetlerin işletmeler üzerindeki ekonomik etkileri son yıllarda daha da önem kazanmaktadır. Afetler ile ilgili lojistik aktiviteler afetler ile ilgili tüm aktivitelerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle afet lojistiği ile ilgili konular da son yıllarda git gide daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı literatürden uygun yöntemleri kullanarak sel afetleri ile ilgili lojistik süreçleri analiz etmek ve iyileştirmektir. Çalışmada Edirne İli ile ilgili sel afeti ele alınmıştır. Afetzede işletmelerden veriler toplanmıştır. Süreç analizi ve süreç iyileştirme yöntemleri ile veriler analiz edilmiştir. Süreçleri iyileştirmek için uzman görüşlerine dayanan yöntemler kullanılarak iyileştirme için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disasters not only affect human life but alsa affect companies. Companies face with enormous disruption. Economic effects of disasters for companies gaining more importance in academic world in recent years. Logistics activities in disaster constitute the major part of the activities regarding disasters. For this reason activities regarding disaster logistics have been gaining more importance in recent years. This research aims to analyze and improve flood disaster logistics activities, by analyzing the process using appropriate methods from the litedature. The research is conducted by obtaining data from Edirne region. The data is obtained from the companies faced with flood recently. The data is analyzed by process analysis methods. In order to improve process methods based on expert opinion are used. Proposal for improvement of logistics activities are developed.