Çin Halk Cumhuriyetinde yapılan Türkoloji çalışmalarının bibliyografyası
Bibliography of Turcology studies in People's Republic of China
  1. Tez No: 571761
  2. Yazar: ADİLCAN ERUYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİHAN ATSIZ GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 558
Özet
Bu araştırmanın maksadı, Çin Halk Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen Türkoloji çalışmalarını Türkiye'deki Türkoloji camiasına tanıtmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Çin Halk Cumhuriyetinde Türkoloji alanıyla ilgili neşredilen kitap, dergi, gazete, ansiklopedi ve internet siteleri kapsam alanına alınarak tarama gerçekleştirilmiştir. Tarama neticesinde 1026 adet kitap, 4116 adet makale olmak üzere toplam 5142 esere ulaşılmıştır ve elde edilen bu künyeler, sistematik ve kronolojik bibliyografya yöntemine göre tertip edilmiştir. Ana hatlarıyla üç ana bölümden teşekkül eden bu çalışmanın“Giriş”bölümünde Çinliler ile Türklerin ilişkisinden, Türklerin en çok yaşadığı Doğu Türkistan'ın durumundan ve Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Türkoloji çalışmalarının öneminden kısaca bahsedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Türk kökenli halklarla ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Bu kısımda üç alt başlık altında Çin'in Türk kökenli halklarla olan ilişkisi, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Türk kökenli halkların dili ve demografik yapısı ve Türk kökenli halkların en çok yaşadığı bölge olan Doğu Türkistan'ın genel durumuyla ilgili kısa bilgiler takdim edilmiştir.“Çin Halk Cumhuriyeti'nde Türkoloji Çalışmaları”adlı verilen çalışmamızın ikinci bölümünde yurtdışında Doğu Türkistan'la ilgili yapılan çalışmaların genel durumu ve onun Çin Türkoloji'sine olan etkisi, Milliyetçi Çin dönemi ve Çin Halk Cumhuriyeti döneminde Türkoloji çalışmalarının gelişme evreleri ve bu alanda ortaya çıkan eserlerden kısaca bahsedilmiştir.“Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Yapılan Türkoloji Çalışmalarının Bibliyografyası ”adlı üçüncü bölümde, Çin'de Özellikle Çin Halk Cumhuriyeti kurulduktan günümüze kadar yapılan Türkoloji çalışmalarının bibliyografyası verilmiştir. Türkoloji alanında tespit edilen çalışmalar“Dil”,“Edebiyat”,“Tarih”,“Halk Bilimi”,“Kültür -Sanat”ve“Diğer Konular”şeklinde altı ana başlık altında toplanmıştır. Her alan kendi içinde kitaplar ve makaleler olmak üzere iki alt başlıkta sınıflandırılmıştır. Çalışmanın“Sonuç”bölümünde elde edilen künyelerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study introduces Turcology work carried out in China to Turcology community in Turkey. For this purpose, books, magazines, newspapers, encyclopedias and internet sites published in the field of Turcology in the PRC were included in the scope of the study. As a result of the screening, a total of 5142 works including 1026 books and 4116 articles have been reached, and these tags have been organized according to the systematic and chronological bibliography method. In the“Introduction”section of this study, which consists of three main chapters, it is mentioned briefly about the relationship between the Chinese and the Turks, the situation of East Turkestan, where the Turks live most, and the importance of Turkology studies in the PRC. In the first part of the study, general information about the people of Turkish origin in PRC is given. In this section, brief information about China's relationship with the people of Turkish origin, the language and demographic structure of Turkish-origin peoples in the PRC and the general situation of the East Turkestan people living mostly in Turkey were presented under three sub-headings. In the second part of our study titled ve Turcology Studies in the People's Republic of China Turk, the general situation of the studies on East Turkestan Turks abroad and its impact on Chinese Turkology, the stages of development of Turcology in the period of the Nationalist China period and the People's Republic of China, briefly mentioned. In the third chapter, Bibliography of Turkology Studies in PRC, a bibliography of the Turkology studies conducted in China, especially the People's Republic of China, has been given. The studies identified in the field of Turkology are divided into six categories as“Language”,“Literature,”History“, ”Folklore“, ”Culture-Art“ and ”Other Issues". Each field is classified in two sub-headings as books and articles. The results obtained in the conclusion section of the study were evaluated in general.