Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin teknoloji ve değerler arasındaki ilişkiye yönelik görüşleri
Views of secondary school 8th grade students between technology and values
  1. Tez No: 571775
  2. Yazar: MİNE KERESTECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 8.sınıf ortaokul öğrencilerinin teknoloji ve değer ilişkilerine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veri toplamada ise nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma 2015-2016 eğitim öğretim yılında Giresun ili Dereli ilçesindeki Dereli İmam Hatip Ortaokulu 8. Sınıf öğrencileriyle (N=16) gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı ve bir alan uzmanı ile birlikte geliştirilen“Teknoloji ve Değerler Üzerine Görüşler Formu (TDÜGF)”kullanılmıştır. Teknoloji ve Değerler Üzerine Görüşler Formu (TDÜGF ) değer ve teknoloji ilişkisini belirlemek üzere toplam 17 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Uygulama öncesi soruların anlaşılabilirliğini görmek üzere 2 kız ve 2 erkek (N=4) katılımcı ile bir pilot uygula yapılmıştır. Bu uygulama sonrasında ise katılımcıların“Teknoloji ve Değerler Üzerine Görüşler Formunda (TDÜGF)”bulunan soruların anlaşılabilirliğini kanaat getirilerek nihai form oluşturulmuştur. Asıl araştırma Giresun ili Dereli ilçesindeki Dereli İmam Hatip Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerinden (N=16) amaçlı örneklem türlerinden olan kriter örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmanın tamamlanması ile elde edilen veriler içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmişttir. Elde edilen bulgularda teknoloji ve değer arasındaki ilişkiye yönelik görüşler incelendiğinde; her ikisinin de birbiri üzerinde etkisinin olduğunu düşünen katılımcılar bulunmaktadır. Özellikle araştırmada katılımcılar teknoloji değer ilişkisini yorumlarken daha çok teknolojinin değerleri etkilediği yönünde görüşleri dikkat çekmektedir. İnternet oyunları, sosyal medya, televizyon, telefon, akıllı tahta gibi yakın çevrelerinde bulunan teknolojilerin saygı, merhamet, sevgi, fedakarlık gibi değerleri olumlu yönde etkilediği; yine aynı teknolojilerin sevgi, saygı, çalışkanlık gibi değerleri olumsuz yönde etkileyeceğine ilişkin sonuçlar ortaya çıkmıştır. Teknoloji ve değer ilişkisi üzerine başarı ortalaması yönünden katılımclar benzer görüşler belirtirken; cinsiyet yönünden kız katılımcıların erkek katılımcılara göre bu ilişkiyi daha iyi yorumladıkları görülmektedir
Özet (Çeviri)
This study is conducted on the purpose of determining the 8 th Grades Middle School Students' views about technology and values. While gathering data, interview technigue whichis one of gualitative research method, is used. This studyt was carried out with 8th Grades Students (P=15) of Dereli Religious Vocational in the Dereli District of Giresun Prounicial in 2015-2016 Education Year. As data connection tool;“Feedbacks form on Techology and Vaule (TDÜGF)”developed by researcher and a field specialist is used as data collection tool. Before application, a pilot study is done with 2 girl and 2 boy participants (P=4) on observing the comprehensibleness of guestions. After application, it is conuinced that the guestion presented at the“Feedbacks form on Techology and Vaule (TDÜGF),”are comprehensible and the ultimate from is constituted. The major survey is specified with criterion sampling. Data is analysed by using content analysis method. On obtained findings, when the views about the relation between technology and values; there is participants who thinks they effect each other. Specially, while the participants commenting the technology – values relation, it take attention that their mostly view is technology affects the values. The outcames showed up that; the online games, social media, television, telephone, smart board affect positively on the other hand. The same technology can affect negatively the values like love, respect and diligence. About the relation between technology and value, with the regard of success average, participants started similar opinions, it is seen that girl participants interprets the relation better than boy participants.