8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersi başarısını etkileyen bazı faktörlerin incelenmesi
The investigation of some factors affecting success of the science and technology subject of 8th class students
  1. Tez No: 425161
  2. Yazar: NESLİHAN SAĞLAM TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de 2014- 2015 eğitim öğretim yılı 1.döneminde yapılan 1. TEOG Sınavına katılan 8. Sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersi başarılarıyla cinsiyetleri, öğrenim gördükleri okul türü ve ailelerinin sosyo- ekonomik durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmanın türü; ilişkileri ve bağlantıları inceleyen ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın örneklemi ölçüt örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Bu çalışma; Konya il merkezinde bulunan türleri ve yerleşim bölgeleri farklı 12 ortaokulun 8. sınıfında öğrenim gören toplam 2624 öğrenci ile yapılmıştır. Bu öğrencilerin 1262 tanesi kız, 1362 tanesi ise erkektir. Araştırmanın verileri veri tablosu ile okul idarelerinden alınmıştır. Birinci alt problemde, cinsiyetin fen başarısına etkisini belirlemek için t-testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate how is the relationship between success of science examination 8th class students attended 1st PESP/TEOG examination performed in first teaching term in 2014-2015 and their sexualities, school type that education received and socio-economic positions of their families in Turkey. The type of this investigation; is a correlational scanning model investigating relations and connections. This study has been performed on 2624 students receiving education in 8th class students of 12 different schools that their types and place are different, placed in centre town of Konya province, the total of 1262 students are female while 1362 is male. The investigation data and data table have been taken from the related school administrations. At first sub problem, t-test analyse performed in order stating effect of the sexuality on science success.