Yetişkinliğe geçişte çocukluk çağı ruhsal travmaları ile duygusal yeme ve tıkınırcasına yeme ilişkisinde bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracılık etkisi
The mediaton role of need for cognitive closure in the relationship between childhood mental traumas, and binge eating-emotional eating in the transition to adulthood
  1. Tez No: 571797
  2. Yazar: HURİYE AYBÜKE DOBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yetişkinliğe geçişte çocukluk çağı ruhsal travmaları ile duygusal yeme ve tıkınırcasına yeme ilişkisinde bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracılık etkisini incelemektir. Ek olarak, bu değişkenlerin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada araştırma grubunu, %36,7'si erkek (n= 162), %63,3'ü (n= 279) kadın olmak üzere toplam 441 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hollanda Yeme Davranışı Anketi, Yeme Bozukluğunu Değerlendirme Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği-Kısa Formu kullanılmıştır. Path modeli, t-Testi ve ANOVA verilerin analizinde yararlanılan temel istatistiklerdir. Araştırma sonucunda, çocukluk çağı ruhsal travmalarının (ß= .15, p< .01) ve duygusal yemenin (ß= .19, p< .01) tıkınırcasına yeme üzerinde pozitif ve düşük yordayıcı gücünün olduğu ortaya çıkmıştır. Çocukluk çağı ruhsal travmalarının tamamlanma ihtiyacı üzerinde negatif ve düşük (ß= -.15, p< .01), tamamlanma ihtiyacının da duygusal yeme üzerinde pozitif ve düşük (ß= .13, p< .01) yordayıcı gücünün olduğu ortaya çıkmıştır. Duygusal yemenin de tıkınırcasına yeme üzerinde pozitif ve düşük (ß= .02, p< .01) yordayıcı gücünün olduğu bulgusu elde edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, tamamlanma ihtiyacının ve duygusal yemenin aracılık rolü gözlenmektedir. Çocukluk çağı ruhsal travmalarının, tamamlanma ihtiyacı üzerinden duygusal yemeye dolaylı etkisinin düşük ve pozitif (ß= .02, p< .01), tamamlanma ihtiyacı ve duygusal yeme üzerinden tıkınırcasına yemeye dolaylı etkisinin de düşük ve negatif (ß= -.004, p< .01) olduğu bulgusu elde edilmiştir. Çocukluk çağı ruhsal travmalarının tıkınırcasına yeme üzerindeki toplam etkisinin düşük ve pozitif (ß= .15, p< .01) olduğu bulgusu elde edilmiştir. Araştırmanın analizi sonrasında elde edilen bulgular, alanyazındaki araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the mediating effect of the need for cognitive closure in the relationship between childhood mental traumas and emotional eating and binge eating during transition to adulthood. In addition, it was investigated that do these variables differentiate in respect of certain demographic variables or not. In the study, which is a relational screening model, the research group consisted of 441 individuals, 36.7% of whom were male (n = 162) and 63.3% (n= 279) were female. Dutch Eating Behavior Questionnaire, Eating Disorder Assessment Scale, Childhood Mental Trauma Scale and Closure Need Scale-Short Form were used in order to gather the data. Path model, t-Test and ANOVA are the basic statistics in this study.