Türkiye'de yaşayan yer sincabı, spermophilus citellus linneous, 1766 (mammalia: Rodentila) alttürlerinin taksonomisinde boş iskeleti ve diş köklerinin önemi
  1. Tez No: 57183
  2. Yazar: MUSA DİKMENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Trakya, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde yaşayan Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766) alttürlerinin tip yerleri ve tip yerlerine yakın yerlerden toplanan 79 erkek ve 74 dişi olmak üzere toplam 153 örnek üzerinde yapılmıştır. Elde edilen örneklerin baş iskeletlerinin dorsal, lateral, ventral ve alt çene kısımlarından 27 özellik ölçüsü alınmış, diş kök ve alveollerinin şekli stereo - mikroskopta çizilerek incelenmiştir. Baş iskeletleri morfolojik ve biyometrik olarak karşılaştırılmış, diş kök ve alveollerinin varyasyonları belirlenmiştir. Morfolojik ve baculum özelliklerine göre ayrılan taksonlann, bu çalışma sonucunda baş iskeleti, diş kök ve alveollerinin durumuna göre de ayrıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been based on subspecies of Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766) which lives in Thrace, Eastern and Central Anatolia regions of Turkey. Totally 153 specimens, 79 males and 74 females, have been collected from their type locality and surrounding areas. 27 skull feature measurements have been taken from dorsal, lateral, ventral and mandible section of the skull of these samples. Additionally, by use a stereo-microscope the shape of tooth roots and alveolus were examined, first and afterwards their figures were drawn. The skulls have been comparised morphologically and biometricalry and the variations of the tooth roots and alveolus were determined. The taxa have differed not only according to their morphological and baculum characteristics but also their skull, tooth roots and alveolus variations.