Opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda yatarak tedavi programı terkini yordayan; Sosyodemografik, klinik ve sosyal özelliklerin incelenmesi
Evaluation of sociodemographic, clinical and socialfeatures of the drop out from inpatient treatmentprogram in patients with opiate use disorder
- Tez No: 571836
- Danışmanlar: UZMAN MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Opiyat kullanım bozukluğu kronik, nükslerle seyreden bir psikiyatrik bozukluktur ve giderek yaygınlaşmaktadır. Tedavide kalma; opiyat bağımlılığı araştırmalarında tedavi başarısının önemli bir kriteridir. Tedavi terki ise; tedavinin etkinliğini sınırlar, nüks olasılığını arttırır. Hem birey hem de toplum için girerek artan yasal ve finansal sorunları da beraberinde getirir. Araştırmamız yatarak tedavi gören opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda tedavide kalma oranını belirlemek ve tedavi terkiyle ilişkili sosyodemografik, klinik ve sosyal özellikleri incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırmamız amacı; tedavi terkine neden olan etmenlerin belirlenmesi ve bu sayede tedavi sürecinin daha etkin yönetimidir. Araştırmamız bildiğimiz kadarıyla yatarak tedavi gören opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda, tedavi terkini neden olan faktörleri inceleyen ülkemizdeki ilk araştırma olması açısından da önemlidir. Yöntem: Araştırmamız prospektif kısa izlem araştırmasıdır. SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (AMATEM) yatarak tedavi gören, DSM-5 ölçütlerine göre opiyat kullanım bozukluğu tanısı alan 136 hasta alınmış, dahil etme kriterlerine uygun ve bilgilendirilmiş onam vermeyi kabul eden 115 hasta ile devam edilmiştir. Hastaların sosyodemografik ve klinik verileri araştırmacı tarafından toplanmıştır. Eşlik eden psikiyatrik tanıların tespit edilmesi amacıyla SCID-I (DSM IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme) uygulanmıştır. Çalışmamıza alınan hastalara araştırmacılar tarafından oluşturulan Sosyodemografik Veri Formu, Bağımlılık Profili İndeksi (BAPİ), Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeği (SOCRATES-M), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), UPPS Dürtüsel Davranış Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Ölçeği (Turgay) uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmamızda % 44,6 kişinin yatarak tedavi programını terk ettiği görülmüştür. Tedaviyi terk eden ve tedavide kalan hastalardan oluşan iki grup arasında sosyodemografik özellikler açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Opiate use disorder is a chronic, recurrent psychiatric disorder and it is increasingly common. Treatment retention is an important criterion of treatment success in opiate addiction studies. Drop-out from treatment limits the effectiveness of treatment, increases the rates of relapse. High dropout rates lead alsı to legal and financial problems for both the individual and society. The aim of this study was to determine the rate of inpatient treatment retention in opiate use disorder and to investigate the sociodemographic, clinical and social characteristics associated with drop-out. The purpose of our research; to determine the factors that cause treatment drop-out and thus more effective management of the treatment process. To our knowledge, our study is also important in terms of being the first study in our country to investigate the factors that cause treatment dropout on patients diagnosed with opiate use disorder in inpatient clinic. Method: Our research is a prospective short term follow-up research. In Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital AMATEM (Alcohol Substance Treatment Center), 136 patients diagnosed with opiate use disorder according to the DSM-5 criteria were included in study and according to the inclusion criteria 115 patients agreed to give informed consent inpatient treatment program. Sociodemographic and clinical data were collected by the researcher. SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) was applied to identify the comorbid psychiatric diagnoses. The Sociodemographic and Clinical Variables that accepted the participation were applied to the data form prepared for this study, Adult ADD/ADHD DSM IV- Based Diagnostic Screening and Rating Scale (TURGAY), Addiction Profile Index (BAPI), Penn Alcohol Craving Scale- Revised Version (Substance Craving Scale), The Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale (SOCRATES-M), Perceived Stress Scale (PSS), Perceived Social Support, UPPS Impulsive Behaviour Scale (UPPS). Results: In our study, it was reported that 44.6% of the participants drop-out from inpatient treatment program. There were no significant differences in sociodemographic characteristics between the two groups who drop-out from the treatment and who complete the treatment.