Doğum şeklinin cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of delivery method on postpartum sexual functions
  1. Tez No: 571843
  2. Yazar: İSMAİL BAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NİDA BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bazı çalışmalar kadın cinsel fonksiyonlarının doğum şekliyle değişebildiğini göstermiştir. Bu çalışmamızda doğum sonrası dönemde cinsel fonksiyonların doğum şeklinden etkilenip etkilenmediğini ve hangi doğum yönteminin cinsel fonksiyonları daha az etkilediğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışma retrospektif kesitsel olarak planlandı. Normal doğum (n=80), epizyotomili normal doğum(n=80) ve sezaryenle doğum(n=80) yapmış toplam 240 kadının postpartum cinsel fonksiyon skorları değerlendirildi. Araştırma için gerekli verileri toplama amacı ile iki form kullanılmıştır. Katılımcıların onamı alındıktan sonra cinsel fonksiyon skoru ölçümü için postpartum üçüncü ayda istek, uyarılma, kayganlaşma, orgazm, doyum ve ağrı parametrelerini ölçen Female Sexual Function Index (FSFI) formu ve sosyo-demografik soru anketi uygulandı. Gruplar demografik özellikler, tıbbi özgeçmiş ve obstetrik detaylar ve vücut kitle indeksi değerleri açısından eşleştirildi. İstatiksel analiz verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapirowilk testiyle incelendi. Değişkenler arasındaki ilişki sperman-sıra korelasyon katsayısıyla incelendi. Gruplar arasındaki farklılıklar Mann Whitney, Kruskal Wallis, Pearson ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare, Fisher'in kesin ki-kare testi ve Freeman- Halton testiyle karşılaştırıldı. Bulgular: Normal doğum yapan grupta istek, uyarılma, kayganlık, orgazm ve tatmin parametreleri diğer iki gruba göre istatistiksel anlamlı olarak düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Some studies have suggested that sexual functions may be altered by delivery method. This study aimed to investigate sexual function in the postpartum period according to the mode of delivery. Materials and Methods: A retrospective cross sectional study design was used. Postpartum sexual functions score of 240 patients who gave birth by vaginal delivery (n=80), episiotomy assisted vaginal delivery (n=80) and cesarean section (n=80) were enrolled in study. Two forms were used to collect the data. Female Sexual Function Index (FSFI) which were including desire, arousal, lubrication, orgasm, satisfaction and pain was performed as the sexual dysfunction assessment method. Other parameters that effect sexual functions of the patients were investigated via questionnaire at postpartum third month. The groups were matched with regard to demographic characteristics, medical history, obstetric details, and body mass index values. Shapiro-wilk test was used for statistical analysis of normal distribution of the data. The relationship between the variables was examined with the sperm-order correlation coefficient. Differences between the groups were compared with Mann Whitney, Kruskal Wallis, Pearson chi-square, chi-square, Fisher's exact chi-square test and Freeman-Halton test.