Tip 2 diyabetes mellitusu olan hastalarda diyabetik retinopatinin evrelerinde iskemik modifiye albumin düzeyi değişiklik gösterir mi
Does ishemic modified albumin level show an alteration in the stages of diabetic retinopathy in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 662356
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP ALTIN, PROF. DR. HARUN AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Oksidatif stres, diyabetik retinopatinin (DRP) patofizyolojisinde önemli bir yere sahiptir. İskemi modifiye albümin (İMA) ise son zamanlarda diyabette oksidatif hasarın bir belirteci olarak kabul edilmektedir. Amaç: Çalışmamızda Tip 2 Diyabet tanısı olan hastalarda basit, ucuz, hassas ve güvenilir bir test olan İMA düzeyi ölçümünün diyabetik retinopati gelişimi ile ilişkili olup olmadığını, erken dönemde saptandığında retinopati progresyonunu engellemek için gerekli önlemlerin alınmasına olanak sağlayıp sağlamadığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Araştırma Haziran 2019 – Ocak 2020 tarihleri arasında genel dahiliye polikliniklerine başvuran Tip 2 Diyabet tanısı olan 90 olgu ile yapılmıştır. Çalışmamızda İMA değerleri ve diğer laboratuvar değerlerinin ve retinopatinin ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızda SPSS 24 istatistik programı yardımı ile non parametrik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya retinopatinin izlenmediği 30 hasta, nonproliferatif retinopatinin görüldüğü 30 hasta ve proliferatif retinopatinin görüldüğü 30 hasta ile toplamda 90 Tip 2 DM hastası katılmıştır. Tip 2 DM'li hastalardan retinopati olmayan grupta İMA düzeyi ortalama 460,23u/l, Nonproliferatif DRP'si olan grupta İMA düzeyi 505,97 u/l, Proliferatif DRP'si olan hastalarda ise İMA düzeyi 532,27 u/l olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Oxidative stress has an important role in the pathophysiology of diabetic retinopathy (DRP). Ischemia modified albumin (İMA) has recently been accepted as a marker of oxidative damage in diabetes. Aim: We aimed to evaluate whether the measurement of İMA (which is a simple, cheap, sensitive and reliable test in patients with a diagnosis of Type 2 Diabetes) level is associated with the development of diabetic retinopathy, and if it enables to get the necessary precautions to prevent retinopathy progression when detected in the early period. Materials and Methods: The study was conducted with 90 patients with Type 2 diabetes (DM) were admitted to general internal medicine outpatient clinics between June 2019 and January 2020. In our study, the relationship among İMA, other laboratory values and retinopathy was examined. In our study, non-parametric methods were used with the help of SPSS 24 statistics program. Results: A total of 90 Type 2 DM patients, including 30 patients with no retinopathy, 30 patients with non-proliferative retinopathy and 30 patients with proliferative retinopathy, participated in this study. Among the patients with type 2 DM, the mean İMA level of 460.23 (83.98) u / l in the group without retinopathy, the İMA level in the group with nonproliferative DRP 505.97 (79.57) u / l, in the patients with proliferative DRP whereas, the İMA level was determined as 532.27 (76.8) u / l.