Diyabetik retinopatili hastalarda serum magnezyum düzeyi
Serum magnesium levels in patients with diabetes and retinopathy
- Tez No: 679178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYİBE SALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diyabetik Retinopatili hastalarada serum magnezyum düzeyi Giriş: Magnezyum hücre içinin önemli bir katyonu olup kan şekeri regulasyonunda önemli role sahiptir. Diabetes Mellitus, sebep olduğu sonuçlar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Retinopati diyabetik hastalarda gelişen önemli bir komplikasyon olup bozuk glisemik kontrolle ilişkilidir. Amaç: Bu çalışmada, diyabetik retinopatili hastalarda magnezyum seviyeleri ile retinopati arasındaki ilişki araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmaya toplam 468 birey dahil edildi ve üç grupta toplandı. Diyabetik retinopatisi olan 134 hasta çalışma grubuna, 181retinopatisi olmayan diyabetik hasta ve 153 sağlıklı birey ise kontrol gruplarına alındı. Gruplar demografik veriler, serum magnezyum düzeyi, HbA1c ve açlık kan şekeri düzeyleri açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel açıdan verilerin değerlendirilmesinde MedCalc 15.2.2 (MedCalc Belgium) istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Gruplar yaş ve cinsiyet açısından benzer bulundu( p=0,089, p=0,83).
Özet (Çeviri)
Serum magnesium levels in patients with diabetesandretinopathy Background:Magnesium is one of the major cations found in plasma and it plays an important role in glucose homeostasis. Diabetes Mellitus is an important public health concern because of its outcomes. Diabetic retinopathy is one important complication of diabetes and associated with impaired glucose control. Aim: In this study we aimed to investigate the association between serum magnesium Levels and diabetic rethinopathy. .Materials and Methods: A total of 468 subjects were included in this retrospective study. The participants were divided into three groups, including a study group of 134 patients with diabetes and rethinopathy, a control group of 181 patients with diabetes without rethinopathy and a control group of 153 healthy subjects. Groups were compared according to the demographic properties, magnesium levels, HbA1c percentages, serum fasting glucose levels. MedCalcversion 15.2.2 (MedCalc, Belgium) was used for the statistical analysis. Results: The groups were similar in terms of age and sex( P=0,089, p=0,83).