Türk Hukukunda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında disiplin yaptırımları
Disciplinary sanctions in profession foundations that are qualified as public institutions
- Tez No: 571864
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bir topluluğun varlığını düzenli şekilde sürdürebilmesinin teminatı disiplin kurallarıdır. Bu kurallara uymayan topluluğun mensupları disiplin yaptırımları uygulanarak cezalandırılır. Aynı mesleğe mensup olanların, mesleki çıkarlarını koruma adına bir araya gelerek oluşturduğu, kamusal bir yanı da olan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının varlığı ve bu kuruluşlarının düzenli işlemesi yönünden de disiplin yaptırımlarının uygulaması ayrı bir öneme sahiptir. Muhataplarının hukuki güvenliğinin korunması için disiplin yaptırımlarına karşı denetim mekanizmaları oluşturulması gerekmektedir. İdari işlem özelliği olan, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında uygulanan disiplin yaptırımlarına karşı Türk hukuk rejiminde idari ve yargısal olmak üzere karma bir denetim mekanizması karşımıza çıkmaktadır.“Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında disiplin yaptırımları”isimli çalışmamızda esas itibariyle, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının disiplin yaptırımına ilişkin verdikleri kararların idari ve yargısal denetimi ele alınırken, meslek üst kuruluşlarının disiplin kurulu kararları ile yargı kararlarından faydalanılmıştır. Nihayetinde konumuzla ilgili web siteleri, dergilerde yayınlanmış makaleler, tezler ve alanlarında genel kaynak mahiyetindeki kitap türü eserlerden yararlanılmış ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları disiplin uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The guarantee that a community can maintain its existence in a regular manner is disciplinary rules. Members of the community who do not comply with these rules are punished by imposing disciplinary sanctions. In terms of the existence and regular functioning of profession foundations, which are formed by the members of the same profession in the name of protecting their professional interests, the application of disciplinary sanctions has a separate importance. In order to protect the legal security of their interlocutors, supervision mechanisms should be established against disciplinary sanctions. In the Turkish legal regime, a mixed control mechanism, administrative and judicial, is introduced against disciplinary sanctions applied in profession foundations that are qualified as public institutions, In our study titled“Disciplinary Sanctions In Profession Foundations that are qualified as Public Institutions”, in essence while discussing the decisions made by Profession Foundation that are qualified as Public Institutions related to Disciplinary Sanction were profited by disciplinay board decisions of the profession top organization and judicial decisions, Ultimately, the websites, articles published in journals, theses and books of general origin in their fields were used and the disciplinary practices of Profession Foundations that are qualified as Public Institutions were examined