Kronik hepatit B tanılı hastalarda non-invaziv testlerle fibrozis değerlendirilmesi
Evaluation of fibrosis with non-invasive tests i̇n patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 917950
  2. Yazar: İKLİMA ÖZDOĞAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Son yıllarda, Kronik Hepatit B (KHB) hastalarında karaciğer fibrozisinin değerlendirilmesi amacıyla non-invaziv tanı yöntemleri üzerine birçok araştırma gerçekleştirilmiştir. Ancak, karaciğer biyopsisi hala altın standart kabul edilmektedir. Bu çalışmada KHB hastalarının biyopsi sonuçlarını ve non-invaziv fibrozis skorlama bulgularını karşılaştırmayı ve bunların ışığında tedaviye başlama kararında yol gösterebilmesi açısından non-invaziv testlerin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kronik Hepatit B (KHB) hastalarında tedavi kararı genellikle serum HBV-DNA düzeyleri, alanin aminotransferaz (ALT) seviyeleri ve karaciğer biyopsisindeki nekroinflamasyonun şiddeti ile fibrozisin evresi göz önünde bulundurularak alınmaktadır. Karaciğer biyopsisi, fibrozisin değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edilmektedir. Ancak, biyopsinin invaziv bir işlem olması, bazı kontraendikasyonlar, komplikasyon riski, hastaneye yatış gerekliliği, örnekleme hataları, kişisel değerlendirme farklılıkları, tekrarlanabilirliğinin sınırlı olması ve yüksek maliyeti, bu yöntemi tartışmalı hale getirmiştir. Bu çalışmada, belirgin fibrozisi saptamak amacıyla kullanılan non-invaziv testler olan AST/trombosit oranı (APRI), API skoru, FIB-4 skoru ve AST/ALT oranının, KHB hastalarında fibrozisin varlığını belirlemedeki duyarlılık ve özgüllüklerinin araştırılması planlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplamda 461 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların 277'si (%60,1) erkek, 184'ü (%39,9) kadındı. Hastaların yaşları 18-82 arasında değişirken ortalama ve medyan hasta yaşı 40 idi. F0 olan hasta sayısı 75 (%16,3), F1 olan hasta sayısı 114 (%24,7), F2 olan hasta sayısı 138 (%29,9), F3 olan hasta sayısı 85 (%18,4), F4 olan hasta sayısı 37 (%8), F5 olan hasta sayısı 11 (%2,4), F6 olan hasta sayısı 1 (%0,2) idi. HAI
Özet (Çeviri)
Objective: In recent years, many studies have been conducted on non-invasive diagnostic methods to evaluate liver fibrosis in patients with Chronic Hepatitis B (CHB). However, liver biopsy is still considered the gold standard. In this study, we aimed to compare the biopsy results and non-invasive fibrosis scoring findings of CHB patients and to evaluate the effectiveness of non-invasive tests in terms of guiding the decision to start treatment in the light of these results. Materials and Methods: Treatment decisions in patients with chronic hepatitis B (CHB) are generally based on serum HBV-DNA levels, alanine aminotransferase (ALT) levels, severity of necroinflammation and fibrosis stage in liver biopsy. Liver biopsy is considered the gold standard for the evaluation of fibrosis. However, the fact that biopsy is an invasive procedure, some contraindications, the risk of complications, the need for hospitalisation, sampling errors, differences in personal assessment, limited reproducibility and high cost have made this method controversial. In this study, it was planned to investigate the sensitivity and specificity of AST/platelet ratio (APRI), API score, FIB-4 score and AST/ALT ratio, which are non-invasive tests used to detect significant fibrosis, in determining the presence of fibrosis in CHB patients. Results: A total of 461 patients were included in the study. Of the included patients, 277 (60.1%) were male and 184 (39.9%) were female. The ages of the patients ranged between 18-82 years and the mean and median patient age was 40 years. The number of patients with F0 was 75 (16.3%), F1 was 114 (24.7%), F2 was 138 (29.9%), F3 was 85 (18.4%), F4 was 37 (8%), F5 was 11 (2.4%), and F6 was 1 (0.2%). The number of patients with HAI